in

Nevruz Bayramında Neden Ateş Üzerinden Atlanır?

colours_of_spring_by_topper03-d3ctqwaDünyanın en eski bayramı olan, baharı müjdeleyen “Nevruz Bayramı” nız kutlu olsun.

Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan’da milli bayram olarak kutlanan Nevruz Bayramı, Türkiye’de de kutlanmaktadır.

Farklı topluluklar, bu günü Tanrı’nın dünyayı yarattığı gün, kimileri Nuh Peygamber’in yere ilk ayak bastığı gün, kimileri ise ilk insanın yaratıldığı gün olarak kutlarken, bazı topluluklar gece ile gündüzün eşit olduğu bu günü, bir bahar müjdecisi kabul ediyor.

nevruz_kutlama002Diğer bayramlardan farklı olarak, çeşitli etkinliklerle kutlanan bahar bayramının en göze çarpan özelliği yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlamak. 5000 yıllık geleneklere uygun olarak yakılan ateş Eski Türkler tarafından kutsal sayılıyordu. Tanrı’ nın bir hediyesi olarak kabul edilen ateşe tükürmek, küfretmek, söndürmek ve ateşle oynamak hoş karşılanmazdı. Ateşin kötülükleri yok ettiğini ve hastalıklardan koruduğuna inanılırdı. Büyük bir ateş yakılıp, kurbanlar kesilirdi. Dualar okunurdu. Ateşin rengine ve hareketine göre kehanetlerde bulunurlardı. Türk kültürü ateşi arınma ve korunma simgesi olarak görürken, diğer kültürler ateşe tapardı. (zerdüştlük)

nevruzatesi

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Geçtiğimiz 100 Yılda Çekilen 25 Ünlü Selfie