in

Neden Diğer Aylar Değilde Şubat Ayı Daha Az Çekiyor?

Bugün günlerden 29 Şubat. Hepimiz bunun sebebinin Dünya’ nın Güneş’ in çevresinde 365 gün 6 saat dönmesinden kaynaklandığını biliyoruz. Ama asıl sebebi Roma’ nın dev egolu liderleri.

Neden diğer aylar değilde şubat ayı diye hiç sormadınız mı?

 

subat-neden-kisa-1

Bugün kullandığımız Gregoryen takviminin kökeni, Roma İmparatoru Jül Sezar’ın,  Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimidir.

 

subat-neden-kisa-2

Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülür.

Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. “July” olarak bilinen temmuz ayı,Jül Sezar’ ın adını taşır ve 31 gün sürer. O zamanlar şubat ayı dört yılda bir 30 çekiyordu.

 

subat-neden-kisa-3

Sezar’dan sonra yaşayan bir başka Roma İmparatoru Augustus, Sezar’ dan neyim eksik der ve kendi adını bir aya verir. Ne var ki Ağustos (Augustus) ayının 30, Caesar’ın adını taşıyan Temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Oscar Sahiplerini Buldu, DiCaprio Şeytanın Bacağını Kırdı

Çocuklara Periyodik Cetvel Öğretici “Boya Kalemleri”