in

Muhammed Ali Kimdir? Efsane Boksörün Hayatı ve Unutulmaz Maçları

“Ben Amerika’yım. Tanımadığınız bir taraftayım. Ama bana alışın. Siyahım, kendinden emin, ukala; ismim, sizin değil; dinim, sizin değil; başarılarım, benim; bana alışın.”

74 yaşında vefat eden Muhammed Ali (Cassius Marcellus Clay, Jr) 17 Temmuz 1942 tarihinde doğmuştu.

muhammed-ali-bilmiyorsan-23

Louisville, Kentucky’de doğan Cassius, 12 yaşında boks eğitimlerine başladı. 22 yaşında Dünya Tüysiklet Şampiyonasında 1. oldu. Kısa bir süre sonra Cassius, Müslüman olmaya karar verdi ve ismini Muhammed Ali olarak değiştirdi.

Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmeyi reddetti. Fakat bu yüzden 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu da elinden alındı.

muhammed-ali-bilmiyorsan

Muhammed Ali, 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar ringlere döndü. Ancak uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali’nin kazanmaya hazır olmadığı düşüncesindeydi. Kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini düşünüyordu. Fakat Muhammed Ali, art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi.

1974’te maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson’den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu.

muhammed-ali-bilmiyorsan-21

1978’de boksu Şampiyon olarak ringlere veda etti.

1984’te Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyerek, büyük paralar karşılığında iki maça daha çıkmaya karar verdi fakat bu iki maçta da yenildi.

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.

Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

muhammed-ali-bilmiyorsan-22

Kaynak: Wikipedia

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kingii, Bileklik Can Kurtaranı

Hababam Sınıfı’nın Unutulmaz Sahneleri