in , ,

Mozart Etkisi – Klasik Müziğin Zekaya Etkisi

 

 

Mozart Etkisi kavramına, ilk olarak 1993 yılında Science dergisinde rastlanmış. Mozart’ın 1781’de bestelediği Sonatını dinleyen öğrencilerin, başka tür müzik dinleyenlere ya da müzik dinlemeyenlere kıyasla sınavlarda daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.

 

Yetişkinlere bakıldığında, klasik müzik dinledikten sonra puzzle yapmanın kolaylaştığı gözlemlenmiş. Ancak, klasik müzik dinledikten bir saat sonra bu etkinin geçtiği görülmüş.

 

Bu noktada, enstrüman çalmanın uzamsal akıl yürütme üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Çünkü birçok çalışma ile 6 ay boyunca piyano dersi alan çocukların yapboz ve diğer uzamsal akıl yürütme gerektiren konularda %30 daha fazla başarı gösterdikleri ispatlanmış. Araştırmacılar, müzik eğitiminin beyinde yeni yollar yarattığına ve kapasiteyi arttırdığına inanıyor.

 

Ek olarak, anne karnındaki bebeğe klasik müzik dinletmenin bebeğin duyma yetisini güçlendirdiğini kanıtlayan çalışmalar da bulunmakta. Öyle ki, üç aylık bebeklerin anne karnında daha önce duydukları klasik müziğe tepki verdikleri gözlenmiş.

 

Peki neden klasik müzik?  

 

 

Bach, Beethoven, Mozart gibi bestecilerin eserleri popüler kültüre hitap eden müziklerden oldukça farklı. Bu fark, yapısal anlamda da kendini gösteriyor.  Klasik müzikteki karmaşanın, beynin problem çözme yetisini geliştirdiği ve hızlandırdığı düşünülüyor.

 

Bu diğer tür müziklerin iyi olmadığı anlamına gelmiyor. Çünkü türü ne olursa olsun müzik dinlemenin beynimiz üzerinde ciddi etkisi var. Ancak klasik müzikteki karışık yapının, zekamıza olduğu kadar ruhsal durumumuza olan faydasının çok daha fazla olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

 

 

Kaynak

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by ipoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

10 Madde ile Pasif Direnişin Sembolü Mahatma Gandhi

30 Yaşından Sonra Sizi Bekleyen Hayata Dair 9 Eğlenceli Çizim