in

Moka Pot ile nitelikli kahve nasıl demlenir?

3. Nesil kahveciler ile birlikte nitelikli kahveyi evimizde de tüketmek istiyoruz. Bu konuda kaliteli ve ucuz kahve içmek için Steve top ve ya moka pot buhar basıncı ile koyu kahve demlemek için kullanılır. Bu yöntem kahveye ipeksi bir doku kazandırır. Genelde espresso’nun böyle hazırlanamayacağı düşünülür, ancak yüksek ısı kahveye yoğun bir lezzette katar.

Patenti 1933’de ekipmanı tasarlayan Alfonso Bialetti’ye aittir. Bu demleme yönteminde en önemli olay suyun sıcaklığının çok yüksek derecelere çıkıp kahveyi acılaştırmasıdır. Bazıları bu tadı çok beğenirken bazıları nefret eder.

Yüksek kahve su oranı ve demleme süresinin uzun olması sebebiyle asidik, meyvemsi bir kahve demlemek çok zordur. Bu yüzden açık kavrulmuş ve düşük rakımda yetişen çekirdekler önerilmektedir.

Oran olarak litreye 200 gr kahve tercih edebilirsiniz. Ölçüm yapma imkanınız olmadığı durumlarda haznenin tamamını kahveyle doldurup, suyu da basınç valfi’nin altına kadar doldurabilirsiniz.

Kahvenizi demlemeye başlamadan hemen önce öğütün.

Haznenin tamamını kahveyle doldurun. Kahveye bastırmayın.

Kahve demleye uygun mineral değerleri düşük suyu ketıl ısıtın. Sıcak suyla demleme yapmanın avantajı suyun ısınması süresinde ekipmanın ısınmasından dolayı kahvenin acılaşmasını engellemektir.

Sıcak suyu basınç valfi’nin altına kadar doldurun. Valf basıncı dengelemek için yapılmıştır ve valfin suyun içinde kalması tehlikeli bir durumdur.

Kahve haznesini yerleştirin ve üst kısmı alt hazneye çevirerek takın. Yeterince sıkı takmaya dikkat edin, eğer yeterince sıkı olmazsa kahve aradan sızabilir ve demlenmemesine sebep olur.

Daha sonra potu az/orta ateşe koyun ve kapağını kontrol etmek için açık bırakın. Su kaynamaya başladığında basınçla yukarı doğru çıkacak ve kahveyi ıslatacaktır. Ateşin çok açık olması bu süreci olması gerekenden daha hızlı gerçekleştireceği için ateşi çok açmamaya dikkat edin.

Kahve yavaşça pota dolmaya başladığında kahvenizi dinleyin. Kahve guruldamaya ve köpürmeye başladığında ateşi kapatın ve demlemeyi bitirin. Bu ses artık suyun çoğunun kahveyle buluştuğunu belirtir. Buradan sonra buhar kahveyle buluşmaya ve acılaştırmaya başlayacaktır.

Ateşin üzerinden aldıktan sonra potu suya tutun. Bu ısıyı düşürerek buharın kahveyi demlemeye devam edip acılaştırmasını engelleyecektir.

Sizde nitelikli kahve içebileceğiniz yerler arıyorsanız RefreshPoints bu konuda size rehber olacaktır.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Sinüzitten Korunmanın 7 Yolu!