in ,

Metabolizmanın Daha Hızlı Çalışması İçin 6 Yol!

Metabolizmayı basit olarak anlatmak istersek yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin vücuda enerji olarak çevrilmesine diyebiliriz.

Sağlıklı bir yaşam için yediklerimiz ve içtiklerimize ne kadar dikkat etsek de maalesef ki kilo alabiliyoruz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Aşırı stres, yoğun iş temposu, düzensiz uyku ve beslenme gibi. Bu etmenler metabolizmamızı yavaşlatan unsurların başında gelmektedir. Bütün gün tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin kalori miktarının %70’ini enerjiye çeviremezsek kilo problemleri çıkmaktadır.

O zaman ne diyoruz sağlıklı bir yaşam için Metabolizmayı hızlandıracak 6 yöntemi açıklıyoruz.

1- Düzenli Uyku

Düzenli uyku metabolizmanın üzerinde etkisi büyüktür. Yediğimiz aşırı yemekler ile sağlıksız besinler de uyku düzensizliğine eklenince metabolizmamızı olumsuz yönde etkilemektedir.  Stanford ve Wisconsin Ünivertesileri tarafından yapılan araştırmada 5 saatten daha az uyuyan insanların iştah bastırıcı hormonları daha düşük seviyede çıkmıştır. Ortalama olarak ideal uyku zamanı 7-8 saat diyebiliriz.

2- Hareketsizlik

Günlük olarak fiziksel aktivilerimiz ne kadar az ise o kadar büyük sorun var diyebiliriz. Çoğumuz masa başı işlerde çalıştığımız için ortalama 7-10 saat arası oturarak geçiriyoruz. Bu konuda günlük minimum olarak 60 dakikamızı spora ayırmak zorundayız. Bu konuda yapacağımız bir çok alternatif spor mevcut. Fakat spora gitmeye vaktim yok gibi bahaneler üretiyorsanız o zaman yürüyün. Sabah işe giderken yada akşam eve dönerken imkanınız varsa ve toplu taşıma kullanıyorsanız  2-3 durak önce inin ve yürüyün.

3- Kahvaltı

Büyüklerimizin dediği burada bir kez doğrulanıyor. Kahvaltı günün en önemli öğünü. Mutlaka kahvaltı yapmak gerekiyor. Sağlıklı bir kahvaltı için yulaf ezmesi veya tahıl barlarını tercih edebiliriz. Hele bir de sabah sporu yapabiliyorsak bizden mükemmeli yok 🙂

4- Yemek 

Alıştığımız 3 ana yemek zamanı kahvaltı, öğle yemeği akşam yemeği sabit kalıyor. Peki ne değişecek derseniz ara öğünler ekleniyor. Kahvaltı öğle yemeği arasında bir ara öğün elma olur ceviz olur badem olur. 1 meyve yada bir avuç kuruyemiş. Bu sayede öğle yemeğine kurt gibi acıkmış şekilde gitmeyeceğiz. Bu da daha az yememizi hem de ara öğünler sayesinde metabolizmamız daha hızlı çalışmaya başlayacak.

Not: Gün boyunca daha sık yemek beyin gücünü arttırır.

5- Su

Su yaşamamızın en önemli yapı taşı diyebiliriz. Dünyadaki pırlanta ve petrolden bile daha değerli ve çok daha ucuz bir şey. O yüzden bol bol için. Günde min 2-3 lt arası doktorlar önermektedir. Tennessee üniversitesindeki araştırmalarda acıktığınız zaman bir bardak su içerek bekleyin ortalama 20-30 dk içerinde açlık hissinin yok olduğu söylenmektedir. Tabi ki baktınız geçmiyor yiyin 🙂

6-) Baharat Tüketin

Baharatlı yiyecekleri genel olarak severiz. Özellikle acı ürünlerde metabolizma hızlandırma konusunda etkisi vardır. Vücut ısısı yükselerek ısı açığa çıkar. Isı sayesinde metabolizma daha hızlı çalışacak ve enerji ihtiyacımız karşılanacaktır. Bunun haricinde baharatlı yiyecekler tokluk hissi verdiği de araştırmalarda söylenmektedir.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Ruh Sağlığınızı Ölçün – TEST

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyumalıyız ?