in , ,

Matematiğin Efsanesi Pi Sayısı Hakkında 10 Şaşırtıcı Bilgi

Dairenin çevresini sonra alanını bulmak isterken hayatımıza girdi “Pi Sayısı”. Okul yıllarımızın ve matematiğin efsane sayısı. Belki o zamanlar pek sevmedik kendisi ama onu tanıdıkça seveceğinize eminiz.

1- Pi Sayısı nasıl hayatımıza girdi? Bunu kim başardı?

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen sayıdır. Bu oran her daire için aynı değeri aldığından, π sayısı bir matematiksel sabittir. Ayrıca pi sayısı Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.

Milattan Önce 2000 yılına kadar Babilliler ve Mısırlılar her çemberin çevresinin çapına olan oranının eşit olduğunun farkındaydılar. İki toplumda genel olarak pi=3 değerini kullanıyorlardı. İlk gerçek değerin,MÖ 200 yılında Arşimet tarafından kullanılır. Arşimet; pi sayısının değerini hesaplamak için bir yöntem vermiş ve pi değerini 3+1/7 ile 3+10/71 arasında tespit etmiştir. Bu iki kesrin ondalık sayı karşılığı 3,142 ve 3,1408 dir.

 

2- Neden Pi?

Pi sayısı ismini, Yunanca περίμετρον yani “çevre” sözcüğünün ilk harfi olan π harfinden alır. Bu harf Latin Alfabesi’nde Pİ ile sembolize edilir. Roman alfabesinde “p” olan Pi “pie” gibi telaffuz edilir. Pie = Turta

 

3- Pi Sayısını hesaplamaya çalışırsak neler olur?

Pi sayısının sonsuza dek devirli bir şekilde devam ediyor olması, matematikçilerin bu sayıya olan merakının katlanarak artmasına neden olmaktadır. 2002′ de Tokyo Üniversitesi uzmanları süperbilgisayar yardımıyla pi sayısının virgülden sonraki 1.24 trilyon’uncu basamağına ulaşmıştı. Bu sayıyı bilgisayara yazmak için 310 milyon sayfa, 2.4 TB harddisk yeri gerekti. Yani 1 milyon mp3 kadar. Günümüzde en uzun pi hesaplama rekoru Fabrice Bellard tarafından hesaplanmıştır ve bu hesaplama 2.699.999.990.000 (yaklaşık 2,7 trilyon) rakamdan oluşmaktadır.

 

4- Pi Sayısı ezberlemek isteyen var mı?

20. yüzyılın başlarına kadar, Pi sayısının yaklaşık 500 basamağı biliniyordu. Bilgisayar sayesinde Pi sayısının daha çok sayıda basamağı hesaplanmaya başlandı ve bu bir çok kişi için tutkuya dönüştü. Bu konudaki rekor Japon psikiyatr Akira Haraguchi’ ye ait. Yüzlerce izleyicinin önünde, pi sayısının virgülden sonraki rakamlarını saymaya başladı. Haraguçi, öğlene doğru yaklaşık 16 bininci basamakta iken bir rakamı unuttu. Bir süre dinlenen Haraguçi, virgülden sonrasını saymaya yeniden başladı ve 11 saat sonra önceki rekoru olan 54 bin’inci basamağa ulaştı. Haraguçi, ertesi günün sabahında 80 bin’inci basamağa ulaştı.

 

5- Ev yapımı Pi Sayısı nasıl yapılır?

İlk kez 1733’de bir Fransız matematikçi, Georges Buffon tarafından ortaya konan ve onun adıyla anılan deney 1812’de LaPlace tarafından bir probleme dönüştürülmüştür. Problem şöyle. Önünüze bir temiz kağıt alıp üstüne “a” aralıklarla paralel çizgiler çizin. Sonra elinize, boyu “a”dan küçük olan bir iğne alın. İğnenin boyuna da “b” diyelim. (b<a) İğneyi rastgele kağıdın üstüne çok kez atın. İğneyi kaç kez attığınızı ve kaç kez iğnenin çizgilere değip değmediğini not edin. Bir çizgiye değen iğnelerin, toplam sayıya oranı b2b/πa olarak verilmektedir.

Bu deneyi 1901’de İtalyan matematikçi Lazarini yapmış ve 3408 iğneden sonra 3,1415929 oranını bulmuş. Ancak sonradan bu deneyin bağımsız gözlemcilerce görülmediği için, Lazzarini’nin sayımlarda taraflı davrandığı iddia edilmiş.

 

6- Pi Sayısı kendine özel bir gün ayırdı mı?

14 Mart, Pi Günü olarak kutlanır ve Pi Günü 3. ayın 14. gününe denk gelir ya da 3.14 – Pi sayısının ilk üç basamağıdır. İlk Pi Günü kutlamalarını San Francisco’ da Exploratorium’ da fizikçi olarak çalışan Larry Shaw organize etmiştir.

 

7- Pi Sayısı nasıl bir melodi çıkarır?

 

 

8- Doğa ve Pi Sayısı

amazon-nehri

Bilindiği üzere ovalarda akarsular kıvrıla kıvrıla akar. Mendereslerin oluşması ile nehrin uzunluğu iki türlü ölçülmektedir. Biri kaynaktan döküldüğü noktaya olan kuş uçuşu düz uzunluktur. Diğeri ise gerçekten suyun gittiği eğri mesafedir. Amazon’dan Thames’e birçok nehir için bu oranı hesaplayan Hans-Henrik Stolum ortalama 3,14 değerini bulmuştur.

 

9- Pi Sayısının kaçıncı basamağı sizin doğum gününüz?

Tamamen rassal özelliği bulunduğu varsayılırsa, Pi yeterince uzunlukta yazıldığında, her rakam dizisini Pi içinde bulabilirsiniz. Yani doğum gününüzü, telefon numaralarınızı, ya da rastgele yazacağınız her hangi bir sayı Pi’nin bir yerlerinde vardır. Daha da ileri gidelim. Harflerle sayıları birbirine dönüştüren bir kod üretildiğinde kuramsal olarak her hangi kişinin veya kurumun adını, bir sözü, cümleyi, hatta bir kitabı Pi içinde bulabilirsiniz.

Bu siteden Pi sayısının içinde doğum gününüzü arayın… angio.net/pi

 

10- Pi Sayısının 12 hanesini nasıl ezberlersiniz?

pi-sayısı-siir 

Kaynak : ntv / matematikçiler.org / egtmatematik.com / dunyalilar.org /

fizikist.com /

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Minyatür Oyuncakların Büyülü Fotoğraflara Dönüştüğü 9 Kare

Bridget Jones Bu Kez Bebeği İle Geliyor