in ,

Masa Başında Çalışanlar İnsanların Yaşadıkları Sağlık Problemleri

Pink Bra

Çalışan insanlar genellikle vakitlerini bilgisayarın başında, ve neredeyse yaklaşık 6 saatini veya daha fazlasını oturarak geçiriyor.

İLK BİR SAAT

Duruş bozukluklarından, hareketsizlikten, sürekli ekrana bakmaktan, akan gözlerin ağrısından, mouse tutan bileklerinizin sızlamasından akşama doğru bitik duruma düşüyorsunuz. Ve üstelik sadece oturuyorsunuz buna rağmen çok ama çok yoruluyorsunuz.
animation (1)


ÜÇ SAAT İÇİNDE

Siz oturdukça vücudunuz nasıl “off” durumuna geçiyor, biliyor musunuz? Rahat bir koltukta oturmaya başladınız diyelim. Her dakika kaslarınızdan güç kaybetmeye başlıyorsunuz ve kaybettiğiniz kalori miktarı gitgide yavaşlamaya başlıyor. Ve 3 saat içinde kan akşınız yavaşlıyor.

animation (2)


ÜÇ SAAT SONRASI

Diyelim ki 24 saat boyunca oturmaya devam ettiniz. Yetiştirmeniz gereken işleriniz var. Ancak tuvalet molası verebiliyorsunuz. O zaman vücudunuz 40% oranında insülin kaybına uğruyor ve hoş geldin diyabetik hastalıklar diyoruz.

animation (3)


 2 HAFTA BOYUNCA 6’ŞAR SAAT OTURDUNUZ

Günde 6 saat boyunca oturma rutinine 2 hafta boyunca devam ettiniz. Gün geçtikçe yorgun hissediyorsunuz. Toplu taşıma araçlarında bile ayakta duracak haliniz yok. Hemen işe gidip oturayım veya eve gelip tv başında ayaklarımı uzatayım diyorsunuz. Ve kilo almaya başlıyorsunuz. Kolesterol seviyeniz yükselmeye hızla kas kaybedip yağ kazanmaya başlıyorsunuz.

animation (4)


10 – 20 YILDIR OTURUYORSUNUZ

Ve iş hayatına da bir kez girdi mi çıkamıyorsunuz. İnsanlar da bunun için yaratılmış sonuçta, değil mi? Tıpkı birer robot gibi çalışıp kazanıyoruz, geriye kalan ömrümüzde daha rahat yaşayabilmek için uğraşıyoruz.

 Minimum 10 veya 20 yıl boyunca sürekli oturmaya devam ettiğinizi varsayarsak kalp krizi riskinizi 64% arttırıyorunuz. Kanser olma ihtimaliniz de 30% yükseliyor. Ardı ardına hastalıklar çıkıyor. Vücut iflas ediyor.

 

animation (5)İnsan vücudu sürekli olarak oturmaya müsait değildir. İşyerinizdeyken sabit kalarak kan akışınızın yavaşlamasına izin vermeyin. Sigara ve sık sık çay,  kahve tüketip bu dramın üzerine tuz biber ekmeyin. Bol bol su için, sık sık kalkıp yürüyün, merdiveniniz varsa inip çıkmaya çalışın. Temiz hava alın!

Otururken kol ve boyun egzersizleri yapın. Sabah veya akşamları yürüyüşü ihmal etmeyin. Düz oturun, sırt yastığı kullanın ve bileklerinizin altına yumuşak yastıklı destekler koyun. Ekrana karşı gözlerinizi koruyacak bir gözlük kullanabilirsiniz. Monitör göz hizanızda olsun.

Bunu yapabilirsiniz! İş yerinde masa başında üşengeçlik yapmayın. Kendinize çok çok iyi bakın!

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Leave a Reply
  1. Yararlı bir yazı olmuş. Bundan sonra dediklerinizin bazılarına dikkat edeceğim. Özellikle su konusuna 😀 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Siyah Beyaz Bir Resme Bakıp Onu Ne Renk Görürsünüz?

Almadan Gelmek İstemeyeceğiniz 25 Ülkenin Meşhur Hediyelik Eşyaları