in

Madımak Katliamının 23. Yılı

Bugün 23. Yıldönümü yaşanan katliamda, 1996 tarihinde Sivas’ta yakılan Madımak otelinde bulunan 35 yazar, ozan ve aydın ve vatandaş katledildi.

Sivas’a Pir Sultan Abdal Şenlikleri için gelen aydınların arasında Aziz Nesin de gelmişti.

Olaylar, etkinliğin yapılacağı gün başlamıştı. 20000 kişilik grup taşkınlık çıkartarak etrafı tahrip etmeye başlayınca polisler ile aralarında taşlı sopları olay çıktı. Çatışma büyüdükçe grup kızışmaya başladı.

Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Araçların yakılmasıyla başlayan yangın, ardından Madımak Oteli’ne sıçradı. Yangın nedeniyle, otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Ozan Türkyılmaz’ın da bulunduğu 35 kişinin yanarak ya da dumandan boğularak yaşamını yitirdi.

madimak-katliami-bilmiyorsan (2)

Yangın sürerken, aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu.

Bu katliamın 23. yıl dönümünde yaşamını yitirenlerin yakınları yine gözü yaşlı…

madimak-katliami-bilmiyorsan (1)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Bilim Adamlarından Ölüm Hakkında 5 Şaşırtıcı Bilimsel Bulgu

Evrene Hükmeden 10 Kozmik Olay