in ,

LGBTİ Onur Yürüyüşü ‘ne Polis Müdahalesi ve Dün Yaşananların Özeti

Taksim, İstiklal Cadddesi’ nde dün saat 17.00’de yapılması planlanan 13. LGBTİ Onur Yürüyüşü öncesinde polis orantılı müdahalede bulundu.

onur_yuruyusu_1

Yürüyüşçülere sıkılan biber gazı ve tazyikli su sebebiyle 2 kişi yaralandı.

Müdahalenin sebebi ile ilgili yazılı bir açıklama yapan İstanbul Valiliği herkesi aydınlattı.

“Sosyal medya ve basın organlarından edinilen bilgilere göre 28 Haziran 2015 Pazar günü LGBT Onur Yürüyüşü adı altında bazı grupların Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş ve eylem yapacakları, ayrıca bazı grupların da buna tepki gösterebileceklerine dair duyumlar alınması üzerine, anılan bölgelerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.

Yapılacak yürüyüş ile ilgili olarak; Valiliğimize herhangi bir müracaat veya bildirimin olmaması ve provokasyona açık olması nedeniyle, toplanan gruplar ikaz edilmiş fakat eyleme devam edilmesi üzerine güvenlik güçlerimiz tarafından kanunların verdiği yetki dahilinde orantılılık ilkesine özen göstermek suretiyle müdahalede bulunularak dağıtılmıştır.

Eylem yapan grupların dağıtılması sonucu Taksim Meydan, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda hayat olağan akışına dönmüş, olaylar neticesinde sağlık kurumlarımıza sevki gerektiren herhangi bir yaralanma meydana gelmemiştir.”

DHA

LGBTİ dernekleri, 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün, Ramazan Ayı olması nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından hiçbir bildirim yapılmadan ve ansızın yasaklandığını duyurdu.

onur_yuruyusu_8

“23. İstanbul LGBTİ Onur Haftası” Komisyonu saat 18:45’te Tünel Meydanı ‘nda basın açıklaması yapmak üzere toplanılacağını duyurdu.

Ancak polisin saldırısı üzerine açıklama yazılı olarak yapıldı.

onur_yuruyusu_4

Bu arada HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün ve Sezai Temelli ile CHP’li Mahmut Tanal, polis barikatı önünde zincir oluşturarak, müdahaleye engel olmaya çalıştı.

onur_yuruyusu_6

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, müdahaleye hazırlanan TOMA’nın üzerine çıktı.

Polisin üzerine sıktığı tazyikli suyla metrelerce savrulan genç:

onur_yuruyusu_7

Vali ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Kerestecioğlu, “Vali burada yürüyüşün olamayacağını söyledi. Biz de kendisine 12 yıldır bu yürüyüşün barışçıl bir şekilde olduğunu, LGBTİ bireylerinin haklarını, özgürlüklerini bu şekilde ifade ettiklerini söyledik. Daha sonra kendisine neden olamayacağını sordum. Kendisi

“Onlarla olmaz. Başka şeylere müsaade ediyoruz” dedi.

“Onlar’dan ne kast ettiğini sordum.

“Ramazan’da olmaz” dedi.

Yani aslında LGBTİ ‘lilerin Ramazan’da yürümemeleri gerektiğini ifade etmiş oldu” diye konuştu.

onur_yuruyusu_9

LGBTİ Onur Haftası komitesi “Bu sene 13. kez ve daha kalabalık olarak İstiklal Caddesi’ndeyiz, neşemizi, aşkımızı, isyanımıza katarak sokakları, caddeleri gökkuşağı bayraklarıyla donatacağız, sloganlarımızla inleteceğiz. Sen yoksan çok eksiğiz!” diyerek herkesi yürüyüşe çağırmıştı.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Yemek Saatini Kaçırmamak İçin Koşan Köpeklerin 90 Saniyelik Büyüme Hikayesi

LGBTİ Onur Haftası Komitesi, Alışın, buradayız!