in

Kuantum Bilgisayarı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bu aralar her yerde duyduğumuz hatta Kanada Başbakanı Justin Trudeau gezisi sırasında açıklama yaptığı ve herkes de soru işaretleri bırakan bir teknoloji diyebiliriz.

İlk önce her şey toz bulutuydu diyerek girmek istemezdim ama maalesef öyle diyebiliriz. Normalde şu anda kullandığımız bilgisayarlar 0 ve 1 kullanarak kodlama yaparlar. Bunların her bir tanesine bit denir. 8 bit bir araya geldiğinde byte oluşur. Byte’lar megabyte’lara derken ormanlar ağaca diye gidiyor.

quantum-pc

Standart bilgisayarlarlar da bit ler sırayla gitmektedir. 0-1-1-0-0-0-1-0 gibi. Kuantum bilgisayarında neredeyse tüm bildiklerimizi unutma zamanı geldi. 0-1’in genel mantığı elektrik var-yok, açık-kapalı’dır. Kuantum bilgisayarında ise aynı anda birden fazla değer alabiliyor. Bu duruma da qubit deniyor. Bu mantık ile birlikte normal bilgisayarlar ile hayal bile edilemeyecek işlem yetenekleri ve hıza sahip olabiliyorsunuz.

Eğer süper pozisyon ve kargaşa kuramı terimlerine bakarsak bu durum bizim için şaşırtıcı olabilir. Fakat bir parçacığın aynı anda farklı durumlarda bulunması durumunu günlük hayatımızda tecrübe etmeyiz. Süper pozisyon, kuantum fiziğinde iki ayrı durumun bir parçacık için aynı anda geçerli olması halidir. Kararlı yapıya geçmesini ve tam anlamıyla ne zaman kullanacağı merak konusu.

Bu arada Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Sevgili Başbakanımız Binali Yıldırım. Takdir sizin.

https://www.youtube.com/watch?v=GUkRbgEip6o

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

İki Firmanın Camdan Cama Post-It Savaşı Fena Bitti

İşini Bıraktı, Köpeği ile Birlikte Kanoya Atlayıp Akdenizi Kürekle Turlamaya Başladı