in , ,

Krallıklardan Günümüze Kırmızı Halının Tarihçesi

Ödül törenlerinden, galalardan görmeye alışkın olduğumuz kırmızı halının tarihte en az 2500 yıl önceye dayandığını biliyor muydunuz? Peki, kırmızı halı neden günümüzde de ün, şan, şöhretin simgesi oldu?

 

Kırmızı halı, kullanılmaya başlandığı ilk zamanlardan beri sıradan halkın değil, burjuvanın simgesiydi. Eski Yunan’da, Clytemnestra’nın, eşi Kral Agamemnon’un  Truva Savaşı’ndan dönüşünü kutlamak için hazırlattığı törende kırmızı halılar kullanılmıştı. Ancak, düşünülenin aksine, Kral önüne serilen kırmızı halının üzerinde yürümekte tereddüt etmişti çünkü kendinin kudret sahibi değil sadece ölümlü bir insan olduğunun farkındaydı.

 

Ta o zamanlardan beri, kırmızı halı kraliyet ailelerine mensup kişileri karşılamak için kullanılıyordu. Günümüzde ise, film dünyasında imtiyaz sahibi kişileri karşılamak için kullanılıyor. Öyle ki, Dolby Theatre’da Oscar Kırmızı Halı Töreni için kırmızı halıların serilmesi tam iki gün sürmüştü.

 

Rönesans zamanına gittiğimizdeyse, kırmızı halı ve kilimlerin sıklıkla kullanıldığını görürüz. Çünkü, kırmızı her zaman prestij, kıdem ve aristokrasi ile ilişkilendirilen bir renk olmuştur.

Benzer şekilde 1821 yılına gittiğimizde, Amerika Başkanı James Monroe’nun da karaya ayak basması sırasında kırmızı halılarla karşılandığı görülüyor. Kırmızı halı o zaman da devlet erkânını karşılamak için bir standarttı. 

 

 

Kırmızı halının Hollywood ile eşleştirilmesi 1920’lerde başlıyor. 1922 yılında Douglas Fairbanks’ın başrolünde olduğu Robin Hood filminin prömiyerinin Egyptian Theatre’da gösterilmesi sırasında uzun bir kırmızı halı kullanılmıştı. Kırmızı halı o zamanlardan başlayarak, halkın, ünlü isimleri nadiren de olsa yakından görebildiği bir yer oldu. 1961 yılında Akademi Ödülleri kırmızı halı ile tanıştı ve kırmızı halı artık sanat dünyasıyla bütünleşti. Birkaç yıl sonra, kırmızı halı film starlarını limuzinlerinden adımlarını atar atmaz karşılayacaktı. Takvimler 1964 yılını gösterdiğinde ise, kırmızı halı aktör ve aktrislerin Oscar Ödül Töreni’ne girişleri ve fotoğraf çekimleri için küresel anlamda kabul görmüş olacaktı. 1990’lardan itibaren ve halen kırmızı halının, ünlü markaların tasarımlarını tanıtmak için ayrıca özen gösterdiği bir yer olduğunu söylemek mümkün.

 

Dip Not: “Kırmızı halı uygulaması” olarak tabir edilen “krallar gibi karşılamak” ifadesi, 20. yüzyılda seçkin bir ekspres tren yolu şirketinin yolcularını kırmızı halı ile karşılaması ve trene bu şekilde yönlendirmesiyle dillere yerleşmiştir.

 

Kaynak

BBC

 

 

 

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by ipoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Meyveleri Pratik Bir Şekilde Kesme Yöntemleri

Stafilokok Bakterisi Nedir?