in , ,

Kozmetik Ürünlerin İçinde Bulunan Sağlığa Zararlı 10 Madde

Günlük olarak kullandığınız kozmetik malzemelerin sağlığınıza çok zararlı olabileceğini biliyor musunuz? Bu konuda özellikle çok düşük fiyatlı ürünler sandığınızdan daha kalitesiz olabiliyor (maalesef burada fiyat-kalite terazisini kullanıyoruz). Kremler, fondötenler, şampuanlar derken teninize aslında ne kadar çok kimyasal temas ediyor.

Şimdi kullandığınız kozmetin ürünlerin içindekiler kısmına bakın ve bu listedekiler içerisinde bulunuyorsa onu kullanmadan önce bir daha düşünün;

1- PARABEN

Paraben pek çok kozmetik üründe koruyucu olarak kullanılıyor. Ancak paraben endokrin sistemine zarar verdiği gibi hormon sisteminin düzgün çalışmasına da engel olabiliyor.

2 – TRIKLOSAN

Bu madde genelde el kremlerinde, diş macunu ve temizleyicilerde kullanılıyor. Yine hormon sistemine etki ederek düzgün çalışmasını engelleyebiliyor. Ve antibiyotik direncini düşürüyor.

3 – SODYUM LORİL ETER SÜLFAT

Hemen şampuanınızın arkasını çevirip içindekiler kısmına bakın, muhtemelen bu maddeyi göreceksiniz. Çünkü bu madde şampuanın köpürmesini sağlıyor ve kanser yapabiliyor.

4 – PETROLATUM

Günümüzde pek çok üründe bulunabiliyor ve uzun süreli kullanımlarda kansere yol açabiliyor.

5 – PROPILEM GLIKOL

Cilt koruyucularda kullanılan bu maddenin aslında cilde ve böbreklere çok zarar verdiği düşünülüyor.

6 – TALK

Talk pudrasından anımsayacağınız bu madde bebek pudralarında ve pek çok kozmetik madde de bulunuyor. Ancak akciğer kanserine sebep olabiliyor.

7 – BHA/BHT

BHA ve BHT pek çok kozmetik üründe koruyucu olarak kullanılıyor. Ancak bu madde cilde zarar verdiği gibi hormonları da yıpratıyor.

8 – SILOKSAN

Bu madde kozmetik ürünlerde nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği kazanmasını sağlıyor ama endokrin sistemine zarar verdiği düşünülüyor.

9 – PEG

PEGS kenelde krem bazlı kozmetik ürünlerde inceltici olarak kullanılıyor. Ancak sinir sistemine zarar verdiği tahmin ediliyor.

10 – KÖMÜR KATRANLI BOYA

Pek çok renkli saç boyalarında bulunan bu madde ürünlerin içindekiler kısmında “CI” harfleri ile başlayıp yanında 5 adet rakam yazar. Kansere ve beyinde toksiklere sebep olur.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kefirin Hayatınızı Değiştirecek 6 Faydası

Çanakkale Savaşı ile İlgili Bilinmeyen Şaşırtıcı Gerçekler