Kozmetik Ürünlerin İçinde Bulunan Sağlığa Zararlı 10 Madde


Günlük olarak kullandığınız kozmetik malzemelerin sağlığınıza çok zararlı olabileceğini biliyor musunuz? Bu konuda özellikle çok düşük fiyatlı ürünler sandığınızdan daha kalitesiz olabiliyor (maalesef burada fiyat-kalite terazisini kullanıyoruz). Kremler, fondötenler, şampuanlar derken teninize aslında ne kadar çok kimyasal temas ediyor.

Şimdi kullandığınız kozmetin ürünlerin içindekiler kısmına bakın ve bu listedekiler içerisinde bulunuyorsa onu kullanmadan önce bir daha düşünün;

1- PARABEN

Paraben pek çok kozmetik üründe koruyucu olarak kullanılıyor. Ancak paraben endokrin sistemine zarar verdiği gibi hormon sisteminin düzgün çalışmasına da engel olabiliyor.

2 – TRIKLOSAN

Bu madde genelde el kremlerinde, diş macunu ve temizleyicilerde kullanılıyor. Yine hormon sistemine etki ederek düzgün çalışmasını engelleyebiliyor. Ve antibiyotik direncini düşürüyor.

3 – SODYUM LORİL ETER SÜLFAT

Hemen şampuanınızın arkasını çevirip içindekiler kısmına bakın, muhtemelen bu maddeyi göreceksiniz. Çünkü bu madde şampuanın köpürmesini sağlıyor ve kanser yapabiliyor.

4 – PETROLATUM

Günümüzde pek çok üründe bulunabiliyor ve uzun süreli kullanımlarda kansere yol açabiliyor.

5 – PROPILEM GLIKOL

Cilt koruyucularda kullanılan bu maddenin aslında cilde ve böbreklere çok zarar verdiği düşünülüyor.

6 – TALK

Talk pudrasından anımsayacağınız bu madde bebek pudralarında ve pek çok kozmetik madde de bulunuyor. Ancak akciğer kanserine sebep olabiliyor.

7 – BHA/BHT

BHA ve BHT pek çok kozmetik üründe koruyucu olarak kullanılıyor. Ancak bu madde cilde zarar verdiği gibi hormonları da yıpratıyor.

8 – SILOKSAN

Bu madde kozmetik ürünlerde nemlendirici ve yumuşatıcı özelliği kazanmasını sağlıyor ama endokrin sistemine zarar verdiği düşünülüyor.

9 – PEG

PEGS kenelde krem bazlı kozmetik ürünlerde inceltici olarak kullanılıyor. Ancak sinir sistemine zarar verdiği tahmin ediliyor.

10 – KÖMÜR KATRANLI BOYA

Pek çok renkli saç boyalarında bulunan bu madde ürünlerin içindekiler kısmında “CI” harfleri ile başlayıp yanında 5 adet rakam yazar. Kansere ve beyinde toksiklere sebep olur.

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
1
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
1
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
1
Süpper
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
Budur Budur
2
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image