in ,

Kodu Mu Oturtan Temel Reis Hakkında 10 Hakikat

İki ipucu versem, çizgi film ve ıspanak desem, aklınıza ne gelir? Çocukluğumuza dair yüzümüzü gülümseten bir kahraman, çocuklara ıspanağı sevdiren pipolu adam… Bir teneke ıspanakla her sorunu çözebilen Temel Reis, sıska Safinaz, baş belası Kabasakal. Tüm bölümlerde Safinaz’a kavuşmaya çalışan Temel Reis ve sürekli bir engel çıkaran Kabasakal, hepimizin her zaman aklındadır. Gelin, bu kez, Temel Reis’le ilgili bilinmeyenlere bir göz atalım.

telegraph.co.uk

#1 Temel Reis ve Safinaz aslında gerçekten vardı

temel-reis-1

Bu karakterler gerçek insanlardan esinlenerek ortaya çıkarıldı. Karikatürist Elzie Segar, Temel Reis’i kendi mahallesinde yaşayan, tek gözü gören ve pipo kullanan bir denizciden esinlenerek çizdi. Safinaz olarak tanıdığımız Olive Oyl karakteri de yine Segar’ın uzun boyu, zayıflığı ve sürekli topuz yaptığı saçlarıyla dikkat çeken bir başka komşusuydu. Bu komşuların, kendilerinden esinlenerek çizilmiş karakterleri görmekten hoşlanıp hoşlanmadıklarını bilmiyoruz ama biz onları çok sevdik.

 

 #2 Çocuklara ıspanağı Temel Reis sevdirdi

Hepimizin çok iyi hatırladığı gibi, Temel Reis ne zaman zor durumda kalsa ya da güçten düşse cebinden çıkardığı bir teneke ıspanağı yer ve gücüne güç katardı. Karakter o kadar çok sevildi ki, ıspanak bu sayede çocuklar arasında en sevilen yiyecekler arasına girmeyi başardı. Bir dip not, ıspanak o dönemde zannedildiğinin aksine çok fazla demir içermiyor. Bu yüzden midir bilinmez ama ıspanağın artık popülaritesini kaybettiğini, o dönemin aksine çocuklar için o kadar da çekici bir besin kaynağı olmadığını söyleyebiliriz.

 

#3 Heykeli dikilen ilk çizgi film karakteri: Temel Reis

cb7080cbd251f69d33a861f28be36dbc

Bu renkli heykel, 1937 yılında bölgede artış gösteren ıspanak üretimini kutlamak için Teksas’ta dikilmişti. Ek bilgi, dönemin milyarderlerinden Steve Wynn bu heykele 28 milyon dolar ödemişti.

#4 Kuvvetini arttırmak için her zaman ıspanağa ihtiyaç duymazdı

Segar’ın ilk çizimlerinde Temel Reis, insan üstü gücüne, Bernice adlı sihirli yaratığın başını okşayarak ulaşıyordu. Bir keresinde bir kumarhanede vurulan Temel Reis, Bernice sayesinde sağlığına kavuşmuştu.

 

#5 Temel Reis başlarda sadece bir yan karakterdi

1929 yılında bir mizah dergisinde ilk defa yayımlandığında, hikaye Temel Reis değil Safinaz üzerine kuruluydu. Ancak, Temel Reis okuyucuyla tanıştırıldığı zaman o kadar sevildi ki, Segar hikayeyi onun üzerine en baştan kurguladı. Bizler de ne kadar büyürsek büyüyelim hatırladığımızda bizi hep gülümseten ve içten içe özlem duyduğumuz karakterlerle tanışmış olduk.

#6 Amerika’daki Empire State binasını yeşile dönüştürdü

new-york-at-night-03

Temel Reis’in 75. Yılını kutlamak için, 2004 yılında Empire State binası “ıspanak yeşili” ile ışıklandırıldı.

 

#7 Filmin seslendirme sanatçıları evlendi

JACK MERCER POPEYE

1935 yılı itibariyle sonraki 40 yıl boyunca Temel Reisi seslendiren Jack Mercer, Safinaz’ı seslendiren Margie Hynes ile 1938 yılında evlendi. Her ne kadar kısa sürse de, çizgi filmdeki aşk da gerçeğe dönüştü.

 

#8 “Muhallebi Çocuğu” tabiri dilimize Temel Reis ile yerleşti

Çizgi romana daha sonra eklenen J. Wellington Wimpy, korkaklığı, fazla kiloları ve hamburgere olan tutkusu ile, dilimize de muhallebi çocuğu olarak çevrilen “wimpy” kelimesinin ilham kaynağı oldu.

 

#9 Temel Reis bir eğlence parkında yaşamaya devam ediyor

maxresdefault

1980 yılında, Temel Reis çizgi filmleri sinemaya aktarıldı. Robin Williams’ın da gemiciyi oynadığı bu film Malta’da çekildi. Daha sonra film seti, Popeye Village adında bir turist merkezine dönüştürüldü. Film seti hala ziyarete açık.

 

#10 Jenerik müziği aslında Gilbert ve Sullivan’dan

2 saatten daha kısa bir sürede bestelenen Temel Reis’in müziği, Sammy Lerner adlı bir söz yazarına aittir. Jenerik müziği Gilbert ve Sullivan’ın 1880 tarihli The Pirates of Penzance operetinin “I am a Pirate King” şarkısıyla oldukça benzerlik gösterir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

26 Mart Cumartesi İstanbul Konserleri

Gür Saçlı Doğdu Ardından Sosyal Medyanın Göz Bebeği Oldu