in

Kendine Ait Bir Oda – Güçlü Kadınlar Buraya!

Virginia Woolf kadınların neye ihtiyaç duyduklarını her zaman biliyordu. 1929 yılında bunu şöyle dillendirmişti: “Bir kadının her daim parası ve kendine ait bir odası olmalıdır.” 75 yıl önce bugün hayatını kaybeden Virginia Woolf, aslında 20. yüzyıl başlarında kadınların öykü yazabilmeleri için neye gereksinim duyduklarından bahsediyordu.

“Kendine ait bir oda” isimli kitabında, Woolf, geçmiş yüzyıllardaki kadınların ellerinden alınan fırsatlarına değiniyor ve Shakespeare’in kendiyle aynı yeteneğe sahip bir kız kardeşi olsaydı neler olurdu diye soruyor. (Okulu bırakır, ailesi tarafından kötü bir evlilik yapmaya zorlanır, kaçar, hayallerinin peşinden giderken kalbini yanlış insana kaptırır ve kendini öldürür). Bu soruya verilen cevap, kadın ve erkek fırsat eşitsizliğinin iki cins için ne kadar farklı sonuçları olduğunu ortaya koyuyor.

Virginia Woolf’un aslında sorguladığı, 18. yüzyılda kadınlara erkeklerle eşit fırsatlar tanınsaydı acaba dünya nasıl bir yer olurdu sorusu… Yazar, kadınlar için her şeyin çok yavaş ilerleme kaydettiğini ifade ederek, “kendimize ait bir 500 yıl ve bir odaya, düşündüğümüzü olduğu gibi yazma özgürlüğü ve cesaretine sahip olsaydık”, o zaman, fırsatlar gelir ve Shakespeare’in kız kardeşi de bir kenara sakladığı hayallerini gerçekleştirebilirdi, diyor.

Bugün, Woolf depresyon sebebiyle intihar edeli tam 75 yıl oldu ve sözleri her zamankinden daha keskin hissediliyor. Parayı ve mekanı bir kenara koyun, kadınlar bugün hala yazmaya ve düşündüklerini söylemeye can atıyor.

Ciddi miktarda para kazanmak bugün 20’li yaşlarını süren birçok genç kadın için mümkün değil. İş ve ev hayatındaki çeşitli eşitsizlikler de hesaba katıldığında, günümüz kadınlarının toplumdaki yeri, Virginia Woolf’un “güçlü kadın” hayalinin kıyısından bile geçmiyor.

Sancılı ve stresli hayat şartları da kadınların kendilerine ait bir odaya çekilip hayal güçlerini kullanmalarına ya da kendi kariyerlerine odaklanmalarına imkan tanımıyor. Woolf’un deyişiyle, hala “çözülmemiş problemler” mevcut.

“Gezmek ya da sadece boşa vakit geçirmek için bile olsa kendi paranızı kazanın. Dünyanın geleceğini ve geçmişini düşünün, kitaplar üzerine hayal kurun, sokaklarda aylak aylak gezin, kafanızı yoran düşüncelerin akıp gitmelerine izin verin.”

Virginia Woolf bu ölümsüz cümleleri kaleme aldığında çok uzak bir hayalden bahsediyordu. Kimilerine göre bunlar hala uzak hayaller. Gelin, biz kadınlar içimizdeki gücü fark edelim, bu hayallerin gerçek olması için birkaç yüzyıl daha beklemeyelim.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by ipoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

İlk Defa Anne-Baba Olacakların Mutlaka Alması Gereken 10 Eşya

İzlemesi Bile Çok Keyifli Olan El Yazısı Yazan Robot Printer