in

Kendi Kendine Giden Sürücüsüz Otomobil BMW i3 ile Geliyor

rinspeed_budii_bmw_i3_1

Rinspeed AG adlı şirketin Budii ismini verdiği bu yeni otomobil BMW i3 temelli. Yakın zamanda, bilim kurgu filmlerinde fırlamış gibi duran kendi kendine giden otomobillere trafikte rastlamamız mümkün.

rinspeed_budii_bmw_i3_3

İsviçreli tasarım ve mühendislik firması tarafından tasarlanan otomobil barındırdığı özelliklerle görenleri hayran bırakıyor. Geleceğin sürüş vizyonu olarak lanse edilen proje temel olarak BMW i3’e dayalı bir elektrikli otomobil sistemi taşıyor.

 

rinspeed_budii_bmw_i3_4

Aracın tavanına yerleştirilmiş olan ve araç civarındaki bütün her şeyi üç boyutlu olarak perspektivize eden, haritasını çıkaran, Kappa Optronicks kameralı teleskopik lazer tarayıcı, gelecekten gelen bu otomobilin gözü diyebiliriz.

 

rinspeed_budii_bmw_i3_7

Ausburg merkezli pazar lideri konumunda bulunan Kuka’nın hassas 7 eksenli ünitesi kullanılarak gerçekleştirilen bu proje ile sıra dışı bir uygulamaya imza atılıyor.

rinspeed_budii_bmw_i3_10

 

rinspeed_budii_bmw_i3_8

Araç içerisindeki tüm kontrolü akıllı bir saat veya akıllı telefonunuz ile sağlayabiliyorsunuz. Oto pilot modunda arkanıza yaslanarak yolculuk ederken canınız sıkılır ve kontrolü geri almak isterseniz, direksiyon hemen önünüze geliveriyor. İster sürücü tarafında olun, ister yolcu bu hiç fark etmez. Direksiyon siz ne tarafa isterseniz oraya geliyor.

 

rinspeed_budii_bmw_i3_2

Tasarımcılar bir adım daha ileri giderek elektrikli ve iki tekerlekli küçük araçları da özel çekmeceler içerisinde araca yerleştirmişlerdir. Bu şekilde sınırsız eğlenceye sınırsız seyahat ve özgürlüğü de eklemeyi başarmışlardır.

 

rinspeed_budii_bmw_i3_5 rinspeed_budii_bmw_i3_6

Hali hazırda bu arabanın yollarda dolaşması için bazı teknik sorunlar ve yasal bazı sorunların çözülmesi gerekiyor olsa da atılan adımın büyüklüğü tartışılmaz. Teknolojinin insana göre hata yapma eğilimi daha düşük olsa da tam anlamıyla mükemmel olması mümkün değildir. Bu nedenle alınması gereken yolun aceleci olmaksızın güvenle kat edilmesi gerekiyor diyen Rinspeed CEO’su Rinderknecht’e hak vermemek mümkün değil elbette.

kaynak: http://www.arabapiri.com/rinspeed-budii-gelecegin-ayak-sesleri

http://www.teknolsun.com/2015/03/otonom-suruslu-bmw-i3-ev-rinspeed-budii.html

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yıllardır Karnınızı Doyuran Yemeksepeti Fakat İyi Yedik ile Hikayenizi Yaptı

ABD’ li 2 Gazeteci Canlı Yayında Röportaj Yaparken Vurularak Öldürüldü