in

Kefirin Hayatınızı Değiştirecek 6 Faydası

Sofralarımızdan eksik olmayan yoğurtun sağlığınıza olan faydalarını hepiniz biliyorsunuz. Peki yoğurtun faydalarını ve hatta daha fazlasını bir içecek formunda alabileceğinizi biliyor musunuz? Hayır milli içeceğimiz ayrandan değil kefirden bahsediyoruz. Hani o içtiğinizde ağzınızda ekşimsi tat bırakan, kimilerinin çok sevdiği kimilerinin ise denedikten sonra bir daha ağzına koymaya cesaret edemediği kefir.

Geçmişi Kafkas Türkleri’ne uzanan kefir bugün tüm dünyada giderek popülerleşen içeceklerin başında geliyor. Mehmet Öz, İbrahim Adnan Saraçoğlu, Ümit Aktaş, Canan Karatay gibi ünlü doktorların televizyon yayınlarında sık sık kefirden bahsetmelerinin yanı sıra kefirin içerisinde barındırdığı insan vücuduna dost milyonlarca probiyotik, kefiri en faydalı içecekler listesinin üst sıralarına taşıyor.

İşte size kefirin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları:

1 – Fosfor

Fosfor vucudumuzda en çok bulunan ikinci mineral. Bu mineral kefir içerisinde de bolca mevcut. Dolayısyla vucudumuzun fosfor ihtiyacını karşılamak için kefir en iyi fosfor kaynaklarından biri.

2 – B Vitamini kaynağı

Kefir bir kaç çeşit B Vitamini için muhteşem bir kaynak. B vitamini ise sağlıklı bir vücut için vazgeçilmez bir vitamin. Örneğin kefir içerisinde bolca bulunan B12 vitamini kan ve sinir sistemi için oldukça önemli. B1 (diğer adıyla Tiamin) vitamini ise stressle baş etmenizde en büyük yardımcı ve kefir içerisinde bolca B1 vitamini bulunuyor.

3 – Sindirime yardımcı

Kefir üzerine şimdiye kadar yapılan çalışmalar her ne kadar kısıtlı olsa da 2003 yılında Amerikan Diyetetik Kurumu tarafından yapılan bir çalışma kefirin sindirim sistemine yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

4 – Kanser düşmanı

Yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalar kefirin kolon kanseri hücrelerini öldürdüğünü ve bu hücrelerin yayılımını durdurduğunu gösteriyor. Ayrıca Japon bilim adamlarınca gerçekleştirilen bir diğer araştırma kefirle beslenen tümörlü farelerin tümör büyüklüklerinin küçüldüğünü gösteriyor.

5 – Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Kefir aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde pozitif bir etki yaratıyor, vücudunuzun zararlı patojenlerle savaşmasına yardımcı oluyor.

6 – Alerji ve astıma karşı kefir

Kefir üzerine yapılan bazı bilimsel çalışmalar kefirin alerjisi ve astımı olan hastalara iyi geldiği sonucuna ulaşıyor.

Kaynaklar

Kefirin Faydaları

Kefir exhibits

Phosphorus in Diet

When Can Probiotics Help?

Benefits of Kefir

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Dünyanın En Pahalı ve Lüks Evlerine Sahip 12 Ünlü

Kozmetik Ürünlerin İçinde Bulunan Sağlığa Zararlı 10 Madde