Kedi Nanesi
in

Kedi Nanesi Nedir?

Bir bitki olan kedi nanesi (Nepeta cataria) nane ailesinin bir üyesidir ve Avrupa’da yetişir. Uzun ömürlü bir bitki olan kedi nanesinin mor çiçekleri vardır.

Kedinizin, kedi nanesine verdiği tepkinin ardında nepetalakton adlı bir kimyasal yatar. Bu kimyasal, hafif bir halisinojendir ve insanları, kedileri etkilediği gibi etkilemez. Hatta kedileri bile etkilemez. Kimyasal reaksiyon genetik olduğu için bazı kediler bu bitkiye bayılırken, diğerlerinin kedi nanesine hiç ilgileri olmayabilir. Eğer sizin kediniz kedi nanesine agresif bir tepki veriyorsa, kedinizi bitkiden ya da kokusundan uzaklaştırmak en doğrusu olacaktır.

Kediler, sürtünmek, koklamak, yalamak, yemek ya da kedi nanesinin içinde yuvarlanmak gibi tepkiler verebilirler. Kediniz, tıpkı sarhoş olmuş ve çok eğleniyormuş gibi tepkiler verebilir.

Kedi nanesi, insanlar üzerinde de etki sahibi olan bir bitkidir. Kişinin rahatlamasını sağlar. Kedi nanesini cildinize direkt uygulayabilirsiniz ama her ilaçta olduğu gibi bunu da kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

İnsanlarda etkisi ise;

Nepeta terlemeyi sağladığı için çoğu zaman bitkisel çay olarak kullanılır. Orta yaştaki kişiler için sinirlilik, grip, ateşlenmelerin önlenmesinde kullanılır. Bunların dışında ağrılı mesane iltihabı sendromlarında, ishal, kolik ve bazı çocuk hastalıklarını iyileştirdiği,prematüre doğumlar ve sabah bulantılarını önlediği iddia edilir. Saçları kuvvetlendirdiği ve hızlı büyümesini sağladığı söylenmesine rağmen, kanıtlanamamıştır. Bazen lavman olarak kullanılır.

Bitkisel ilaç olarak, Catnip sinir yatıştırıcı müsekkin ve antispazmodik olarak kullanılır. Ayrıca uykusuzluk, stres, adetle ilgili kramplar, öksürük ve bağırsaklara ait rahatsızlık gibi bulguları hafifletmek için kullanılır.

Iowa State Üniversitesinde yapılan bir çalışmada Nepeta cataria’nın bitki yağı olarak elde edilen saf nepetalactonenin, haşere kovucu olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Püskürtülen sineklerde 10 kat etkili olduğu tespit edilmiştir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Dünyanın En Etkileyici Metro İstasyonları

3D Yazı Sanatı - Bilmiyorsan

Kağıt Üzerinde 3D Yazı Sanatı