in ,

Kara Deliği Gözetleyecek Dünyanın En Büyük Teleskobu

Samanyolumuz sarmal şeklini nasıl almış biliyor musunuz? Samanyolunun tam merkezinde bulunan güneşimizden 4 milyon kat büyüklüğündeki süper kütleli bir kara delik sayesinde. Peki kara delikler nasıl oluşur?

eht-teleskop-2-bilmiyorsan

Bir yıldız ömrünü tamamlayıp süpernova bir patlama aşamasına geldiğinde parçalanmaya veya içe doğru büzülmeye başlar ve iç ısısı artık kütlesini tutamayacak seviyeye gelir. Yıldız, bölünerek çok küçük parçalar halinde sıkışmaya başlar.  Bu sıkışma esnasında bir delik meydana gelir ve etrafındaki herşeyi içine çekecek kadar güçlü bir çekim alanı oluşturur. Bir kara deliğinin olay ufkunu geçmek güvenli diyenler yanılıyordur. Çünkü bir kara deliğin çekiş hızı, çekilen herşeyi parçalarına ayrıştırmaktadır.

Hubble Teleskobu
Hubble Teleskobu

Işığın bile kaçamadığı bu yokluğu anlayabilmek adına bilim adamları dünyanın en büyük teleskobunun inşaasına başladılar.

Böylesine büyük bir gizem samanyolumuzun tam merkezinde Saggiturus (Yay) A bölgesinde bulunuyor. Bilim adamları kara deliklerde gerçekten bir geri dönüşü olmayan olay ufkunun var olduğunu ve aslında bunun bir “sınır” olduğunu da ekliyor. Çekim gücünün muazzam olduğu, ışığın bile kaçamadığı bir kara delik bu yüzden hep karanlık hatta neredeyse görünmezdir. Ancak bu bilgiler haricinde gerçekten bir kara deliğin nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok.

eht-teleskop-1-bilmiyorsan

Global Event Horizon Telescope (EHT) (Ulusal Olay Ufku Teleskopu) yapımı tamamlandığında Hubble teleskobundan tam 1000 kat daha iyi bir çözünürlüğe sahip olacak. Amerika Ulusal Bilim Vakfına göre bu teleskop gerçekten türünün tek örneği olacak. Teleskop üç farklı teleskobun birleşmesiyle oluşturulacak. Güney Kutbu Teleskobu, Kuzey Kutbu Teleskobu ve Chile’de bulunan APEX Teleskoplarının birleşimi EHT teleskobunu meydana getirecek. Ve bu teleskop sadece, samanyolumuzun merkezindeki tam 10 milyon ışık yılı uzağımızdaki süper kütleli kara deliği gözlemleyecek.

Teleskop tamamlandıktan sonra kara delik hakkındaki gizemli bilgileri duymak için sabırsızlanıyoruz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Google’ dan Çanakkale Savaşı’ nın 100. Yılına Özel

Alışveriş Merkezine Direnen 1 Milyon Dolarlık Ev