in

Kandil Nedir ? Kandiller Neden Kutlanır ?

Müslüman örf ve törelerine göre, dince kutsal sayılan olayların yıl dönümlerine rastlayan günlere verilen ad. Böylece kutsal günlerin gecelerinde eskiden kentlerde cami, mescit ve benzeri yerler genellikle kandillerle donatıldığından, bu kutsal günlere bu ad verilmiştir.

Osmanlılar döneminde, II. Selim (1566-1574) zamanından başlayarak minarelerde kandiller yakılarak duyurulduğu ve kutlandığı için Kandil olarak anılmaya başlayan gecelere Kandil-i Şerif de denir. Ayrıca her gece,  Leyle-i Kadir, leyle-i Mirac gibi terkiplerle de anılır.

Hicretten üçyüz yıl sonra ilk kez Mısır’da, Fatimiler döneminde Mevlid; dörtyüzyıl sonra da Kudüs’te Mirac, Regaib ve Berat geceleri kutlanmaya,  bu geceler camilerde toplu biçimde yapılan ibadetlerle geçirilmeye başlandı. Daha sonra bu kutlamalar İslam dünyasının bazı bölgelerine yayılarak gelenekleşti.

Kadir gecesi dışındaki gecelerin kutsallığı hakkında Kur-an’ı Kerim’de bir bilgi bulunmamakla birlikte, hadis-i şeriflerde de Beraat gecesi dışında diğer geceler için bir yönlendirme yoktur. Bundan dolayı kandillerin camilerde toplanılarak kutlanmasına bazı kişiler karşı çıkmıştır. Günümüzde de kandillerin kutlanması ile alakalı ileri geri konuşanlar bulunmakta ise de Müslüman halklar tarafından bu geceler heyecan içerisinde kutlanmaya, ibadetle geçirilmeye özen gösterilmektedir.

Kandil geceleri şu şekilde açıklanmıştır.

1. Kadir Gecesi: Kur-an’ı Kerim’in Dünya semasından Hz. Muhammed’e indirilmeye başlandığı gecedir. Tam olarak kesin tarihi bildirilmemiş olmakla birlikte ülkemizde Ramazan’ın 27. gecesi olarak kabul görmektedir.

2. Miraç Gecesi: Hz. Muhammed’e Miraç hadisesini yaşadığı gecedir. Recep ayının yirmi yedinci gecesi kutlanır.

3. Beraat Gecesi: Kur-an’ı Kerim’in Levh-i mahfuzdan Dünya semasına indirildiği gecedir. Şaban ayının on beşinci gecesidir.

4. Regaip Gecesi: Hz. Amine’nin, Hz. Muhammed’e hamile kaldığı gecedir. Recep ayının ilk cuma gecesidir.

5. Mevlit Gecesi: Hz. Muhammed’in Dünyaya geldiği gecedir. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

24 Saat Dünyayı Uzaydan İzlemek İster misiniz ?

Apple Watch’a Windows Yüklenir mi ?