in ,

Kahve Yerine Yeşil Çay İçmeniz İçin 8 Sağlıklı Sebep

Kahve aşktır, ama kahvenin vücuda bilinen faydaları yeşil çay ile yarışamaz. Günde iki fincan Türk kahvesinin kalp krizi riskini azalttığı söylense de asla bir yeşil çayın yerini tutamaz.

Neden mi tutamaz? Yeşil çay vücudun can dostudur, vücuda çok yönlü bir fayda makinesidir. Bu faydaları öğrendikten sonra hoşunuza gitmese bile yeşil çay içesiniz mutlaka gelecek;

yesil-cay-faydalari-bilmiyorsan

1. Yeşil Çay Metabolizmayı Hızlandırır

Eğer kilo vermek istiyorsan yeşil çayın çok yardımı dokunacaktır. Çünkü yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını da arttırır.

2. Yeşil Çay Bakterileri Öldürür, Enfeksiyonlar ile Savaşır

Yapılan çalışmalara göre yeşil çay vücuttaki bakterileri öldürüyor, virüslerin çoğalmasını engelliyor. Hatta ağızdaki bakterilerin bile oluşumunu önlüyor.

3. Yeşil Çay Tip 2 Diyabet Olma Riskini Düşürür

Tip 2 diyabet hastalığı dünya çağında 300 milyon insanı etkilemiştir. Diyabet ile en iyi savaşmanın yolu yeşil çay olarak bilinir. Kandaki şeker oranını dengeler ve diyabet olma riskini de azaltır.

4. Yeşil Çay Kanser Olma Riskini Azaltır

Yeşil çay özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Göğüs kanseri oranını 22% oranında azalttığına inanılır. Yeşil çayın kanser hücrelerinin oluşumu ile savaştığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

5. Yeşil Çay Alzheimer ve Parkinson ile Savaşır

Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıkları ile savaşmaya yardımcı olur. Sinir sistemini güçlendirir. Yeşil çay nöronlar üzerinde koruyucu bir kalkan görevi görür.

6. Yeşil Çay Cinsel Gücü Arttırır

Yeşil çayın içindeki L-theanine dopamin seviyesini yükselterek kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırır.

7. Yeşil Çay Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir.

Kahvenin sizi ayılttığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, bu işi yapan tek içecek; yeşil çaydır. Newcastle Üniversitesinin çalışmalarına göre yeşil çay beyni zinde tutuyor.

8. Yeşil Çay Zeka Geliştirmeye Yardımcı Olur

L-theanine sayesinde yeşil çay beyin fonksiyonlarını geliştirir böylece beynin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Odaklanma gücünü ve farkındalığı arttırır.

Yeşil çayın tadı hoşunuza gitmiyorsa içerisine biraz karanfil ve bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

183 Filmin Replikleri İle Ortaya Çıkan Efsane Linkin Park Kolajı

Van Gogh’ un Tablosunda Bir Gece Konaklamak