in ,

Kafa Karıştıran Üçgen Bulmacası Bakın Nasıl Çözülüyor!

Herkesin mantık sınırlarını zorlayan bu üçgen illüzyonunu hatırlıyor musunuz? Hileli olan bu bulmacaya bir daha dikkatlice bakın ve çözmeye çalışın.

ucgen-bulmaca-bilmiyorsan

 

Olmadı mı? O zaman birlikte yapalım.

Resimde iki adet üçgen bulunuyor. Yukarıdaki üçgen 4 parçaya bölünmüş ve hepsi farklı renklere boyanmış. Aşağıdaki üçgen de yine dört parçaya bölünmüş ve farklı renklere boyanmış. Peki o boş kare nereden çıkıyor?

Çözümü aslında çok basit. GIF’e dikkatli bakın.

ucgen-bulmaca-cozum-fibonacci-bilmiyorsan

Gerçekte bu bir optik illüzyon değil yalnızca epey dikkat isteyen matematiksel bir bulmaca.

Renklendirilmiş hücrelerin hepsi tamamen eşit (32 adet) ama dikkatli bakarsanız her iki üçgenin toplamının yayıldığı kare hücreleri eşit değil. Bir üçgen 32 hücre kaplarken diğer üçgen 32,5 hücreye yayılıyor. Bu üçgenin sırrı da buradan doğuyor.

Aşağıdaki resimde iki üçgenin hipotenüs hesaplamaları yer alıyor. İşin matematik kısmına gelirsek gerekli hesaplamaları yapınca bir şeylerin ters gittiğini anlayacaksınız. Ayırca eğime dikkat!

ucgen-bulmaca-cozum-fibonacci-bilmiyorsan

Mavi ile kırmızı üçgen parçalarının eğimlerinin de bu resimde eşit olmadığı açıkça görülüyor (2/3 ‘e 5/8). Bu yüzden ilk şekle iç bükey dörtgen diyelim. İkinci şekle de içbükey sekizgen.

Kaynak: Novate

İlk şekil ile ikinci şekilden oluşan eğimin matematik hesaplamalarını yaptığınızda ortaya bir kare hücresi daha çıkıyor. Bu minimal eğimi görebilmek biraz zor oluyor bu yüzden de epey kafa karıştıyor.

Bunu çikolata illüzyonu ile de açıklayalım;

Dikkat ederseniz yukarıdan artan hücreler tam olarak bir kareye eşit geliyor.

Galiba olayı çözdük 🙂

Bu kafa karıştıran bulmacayı amatör bir sihirbaz olan New York’lu Paul Curry 1953 yılında bulmuş. Ayrıca üçgendeki kenarlar Fibonacci Sayı Dizilimine de uyduğunu ekleyelim. (2,3,5,8)

Fibonacci Dizisi Nedir? Tıklayın!

Not: Yazımızı paylaştığınız takdirde lütfen kaynak gösteriniz.

Bilmiyorsan.com

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çuvala Konup Katran Çukuruna Atılan Köpeğin İçler Acısı Durumu

Aynı Zamanda Aynı Adamdan Hamile Kalmak İsteyen Çılgın İkizler