in ,

Kablonun Hafızası Olur mu ?

Nitinol bellek adı verilen bu tellerin bir diğer adıda “Şekil Hafızalı Kablolar” dır. Bir ısı kaynağı kullanarak, hemen hemen istediğiniz herhangi bir şekli verebilirsiniz. Tele istediğiniz şekli verdikten sonra  deforme ederseniz orjinal şekline geri dönebilir. Buna “şekil hafızalı alaşımlar” da denilebilir. Telin stres altında bulunan bölgeleri uygun sıcaklığa ulaştığı anda “süperelastikiyet” kabiliyeti sayesinde önceden ayarlanmış şekline büyük oranda geri dönebiliyor.

Şekil hafızasına sahip birçok alaşım bulunabiliyor bunlardan bazıları:  Ni-Ti, Au-Cd, Cu-Zn-Al, Mn-Cu, Ni-Mn-Ge, Cu-Al-Ni gibi birçok alaşım şekil hafızasına sahip olabilmektedir.

     Nitinol Nedir ?

     NITINOL ismi, ilk dört harfini oluştuğu atomlardan, son üç harfini ise buluşu yapan kurumdan almıştır. ( Nikel – Titanyum – Naval Ordnance Laboratory) 1300°C erime noktasına ve 6,45 gr/cm3 yoğunluğuna sahip bir maddedir. Özellikle damar cerrahisinde kullanılan stent genellikle Nitinol den yapılır. Aşağıdaki videodan kabloyu görebilirsiniz.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Düşük Bütçeli 10 Romantik Randevu Fikri

Metamfetamin’in Zararını Kanıtlayan 18 Bağımlı