in , ,

İstanbul’un da Listede Bulunduğu Dünyanın En Tehlikeli Şehirleri

Dünyanın en tehlikeli 10 şehrini, Alman Alfred-Wegener-Enstitüsü açıkladı. Olası deprem, tsunami, volkan patlaması gibi doğal afetlerin yaşanabileceği en tehlikeli 10 şehir arasında İstanbul’ da bulunuyor.

Bild gazetesinin haberine göre; dünyanın en tehlikeli 10 şehri şöyle;

1. Tokyo: Nüfus 38 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_1Mega kent son derece aktif tektonik fay hattının kenarında yer alıyor. Burası dünya çapında en ağır depremlerin olduğu bir bölge. 1703 yılında yaşanan büyük depremde 100 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi.

2. Osaka/Kobe: Nüfus 11 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_2Tokyo gibi aynı tehlikeli deprem hattında bulunuyor. Burada son büyük deprem 1995’de yaşandı ve 6 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

3. Jakarta: Nüfus 30 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_3Jakarta da deprem bölgesinde yer alıyor. Jakarta’nın büyük bir bölümü de deniz seviyesinin altında bulunuyor. Olası bir deprem sonrasında çıkacak bir tsunaminin sonuçlarının ağır olması bekleniyor.

4. Nagoya: Nüfus 2,5 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_4Nagoya da Tokyo ve Kobe gibi Japonya’nın deprem bölgesinde bulunan bir kenti.

5. Los Angeles: Nüfus 12,8 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_4a

 

Los Angeles de önemli bir deprem fay hattı üzerinde bulunan bir kent. Bölgede çok sayıda nükleer santral de bulunuyor.

6. San Francisco: Nüfus 4,5 milyon

San Francisco Panorama w the Golden Gate bridge

San Francisco da deprem kuşağı üzerinde. 1906’da yaşanan son büyük depremde 3 bine yakın kişi yaşamını yitirdi. Deprem uzmanlarına göre, kentte her an yeni bir deprem olabilir.

7. Tahran: Nüfus 8,5 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_7İran’ın başkenti Tahran, deprem fay hattının üzerinde bulunan bir başka kent. Sıkça yaşanan depremlerin yanı sıra, yapıların depreme karşı yeterince dayanıklı olmaması tehlikeyi arttırıyor.

8. Manila: Nüfus 11,9 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_8Manila da aynı şekilde büyük deprem tehlikesi bulunan kentlerden biri. Yoğun nüfus ve güvenli binaların azlığı nedeniyle risk büyük.

9. İstanbul: Nüfus 14,3 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_9Boğazın güzel kenti İstanbul, Asya ve Avrupa faylarının üzerinde bulunuyor. İstanbul’da 2025 yılına kadar büyük bir deprem yaşanma olasılığı oldukça yüksek. Burada da yoğun nüfus ve binaların depreme karşı dayanıksız oluşu, tehlikeyi arttırıyor.

10. Napoli: Nüfus 1 milyon

dunyanin_en_tehlikeli_sehirleri_10İtalyan metropolünün altında büyük bir magma yatağı mevcut. Basınç altında olan magmayı uzmanlar süper volkan olarak nitelendiriyor. Kentte yer kabuğu, her yıl santimetrelerce yükselip alçalıyor. Napoli’de ya da yakın bir yerde volkanik patlama olasılığı yüksek.

kaynak: Hürriyet – Bild

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kışa Girerken Bağışıklık Güçlendirici Popüler Detoks Diyetleri

Nokta Dergisinin Ses Getiren ve Çok Konuşulan 12 Kapağı