in ,

İstanbul’da Lezzetli Dondurma Yiyebileceğiniz En İyi 10 Yer

Dondurma 4 mevsimin tatlısıdır. Ama özellikle yaz mevsiminin kralıdır!

Yazın dondurmacı önünde uzun kuyruklar oluştururuz sonra 5 dakikada yer bitiririz. Dondurmanın tadına doyamayız! Taze meyveli, bol soslu, fındıklı fıstıklı derken her geçen gün yeni eklenen lezzetler, soslar ile dondurma daha bir vazgeçilmez olur.

Paket dondurmalara doyduysanız o zaman sizi bu süper lezzetli dondurmaları olan 10 mekan ile tanıştıralım;

1. Girandola

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (1)

İtalyancada “Rüzgar Gülü” anlamına gelen Girandola’nın Arnavutköy sahiline bakan dükkanında aklınıza ne çeşitte dondurma gelirse burada bulmanız mümkün. Dondurmaların hepsi istisnasız taze süt ve meyvelerden yapılıyor. Her gün mutlaka özel bir çeşitte ekleyerek yeni tatlarla konuklarını şaşırtabiliyor.

2. Güneş Dondurma

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (2)

1975’de açılan Güneş Dondurma’da 18 çeşit dondurma bulunuyor.  Kış aylarında waffle ve dondurmayı aynı anda bulmak mümkün. Dondurmalarında meyve konsantresi yerine gerçek meyve, süt tozu yerine gerçek süt ve hakiki salep kullanıyorlar. Birçok ünlünün müdavimi olduğu Bebek’teki Güneş Dondurmacısı, 09.00–04.00 saatleri arasında açık.

3. Ali Usta

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (3)

İlk ve tek şubesini 1969 yılında Moda’da açan Ali Usta, aradan geçen 38 yıla rağmen değişmeyen kalitesini koruyor. Ali Usta’nın, hiçbir katkı maddesi kullanmadığı dondurmalarından en çabuk kaymaklı ve çikolatalı olanlar tükeniyor. Kendi özel tarifi olan Santa Maria ise ilk sorulan dondurma çeşitlerinden.

4. Yaşar Usta Sorbe Dondurması

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (4)

45 yıldır dondurma yapan Yaşar Usta, 2002 yılından beri Biberoğlu Unlu Mamülleri’ne bağlı olarak dondurmalarını satıyor. Mandıralardan aldığı keçi sütünün lezzeti ve gerçek meyve tadı, onun dondurmalarını unutulmaz kılıyor. Bu lezzeti herkes tatsın diye 7 şube açan Yaşar Usta; Bakırköy, Cihangir, 4.Levent, Koşuyolu, Bağdat Caddesi, Kadıköy ve Bostancı semtlerinde aynı lezzetle hizmet veriyor.

5. Beşiktaş Roma Dondurmacısı

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (5)

İtalyan tipi dondurmanın ağızda eriyen, kendine özgü ne sert ne de yumuşak olan tadını en iyi şekilde tüketiciye ulaştırmaya çalışan Güler Kardeşler, dondurmalarını kendi imalathanelerinde, kendi elleri ile hazırlıyorlar. Kaymaklı, çikolatalı ve Antep fıstıklı dondurmaları hızla tükeniyor. İtalyan Tipi Roma Dondurmacısı’nda dondurmalar günlük olarak üretiliyor. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndaki mekânlarında 25 kişiye kadar hizmet verebilen İtalyan Tipi Roma Dondurmacısı 07.00–03.00 saatleri arasında açık.

6. Cremeria Milano

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (6)

Beyoğlu, Nişantaşı, Şaşkınbakkal ve daha dört adreste şubeleri bulunan dondurmacıda, ‘gelato’ ve ‘sorbetto’ olmak üzere iki tip geleneksel İtalyan dondurması üretiliyor. Balkabağı, sakız, incir, hurma gibi ülkemize özel çeşitleri de mevcut. Her gün 10.00-02.00 saatleri arasında açık.

7. Charly Temmel

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (7)

1985 yılında Avusturya’da açılan ilk Charly Temmel dükkanı daha sonra dünya çapında yüzlerce şubeye sahip oldu. Dünya’nın En İyi Dondurması ünvanını elinde tutmayı başaran Charly Temmel’in Türkiye’de Beyoğlun’da bir adet şubesi bulunuyor. Eşsiz dondurmaları günlük olarak taptaze bir şekilde müşterilerine sunuluyor.

8. L’era Fresca

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (8)

İsminin Doğallık Devri anlamına gelen, pek şubeye sahip olan Lera Fresca günlük, taze ve hiçbir katkı maddesi içermeyen İtalya’da geliştirmiş olduğu formülü ile leziz dondurmalarını kapalı sistemde üretiyor. Antep fıstıklı, kahveli ve Belçika çikolatalı dondurmaları anında tükeniyor.

9. Cold Stone

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (9)

1988 yılında ilk kez Arizona’da açılan devrimsel nitelikteki bu dondurma dükkanı 2013 yılında Ülker ile anlaşarak Türkiye’ye giriş yaptı. Amerika’nın Premium Dondurması olarak anılan bu markayı farklı kılan, adından da anlaşılacağı gibi soğuk bir tezgahın üzerinde seçtiğiniz aromalı dondurmanın içerisine çeşit çeşit malzemeler veya meyveleri karıştırarak yaptığı harika mix dondurmaları.

10. Mini Dondurma

istanbul-dondurma-bilmiyorsan (10)

Bebek’te adı gibi ‘mini’ bir dükkana sahip Mini Dondurma. Hepsi de çok sevilen 22 çeşit dondurma bulunuyor. Mart ve ekim ayları arasında açık olan dondurmacının karadut, limon gibi meyveli çeşitleri çok tercih ediliyor.

 

Listedeki Bir Kaç Bilginin Kaynağı: istanbul.com

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Şaka Videoları Yapan Ekibin Sizi Hayattan Soğutacak Sokak Esprileri

İngiliz Kültür Heyetinin Açıkladığı Gelecekte En Çok Konuşulacak 10 Dil