in ,

İş Görüşmelerini 6 Sihirli Madde ile Stressiz Atlatın

İş görüşmeleri pek çok kişinin stres kaynağıdır. Telefondaki diyalog ile başlayan stres, görüşme sırasında tavan edebilir ve sizi olduğunuzdan farklı gösterip heyecanınız yüzünden de olumsuz bir sonuca doğru sizi sürükleyebilir.

CV’nizi alıp yola çıkmadan önce bu 6 tavsiyeye kulak verin ve kendinize olan güveninizi tazeleme yardımcı olmaya çalışalım;

 

1. Beyaz Birşeyler Giyin

Kabul etmesi zor gelebilir ama kapıdan içeriye girdiğiniz anda gözler size doğru dönecektir yani ilk izlenim bu durumda kıyafetleriniz olur. Beyaz renk her tonla uyum sağlayabilen, aydınlık, ışıltı veren bir renktir. Beyaz bir gömlek, bluz gibi parçalar çok hoş duracaktır. Ayrıca hanımlar, abartılı makyajdan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

2. Asistanlar ile İyi Geçinin

Görüşmeye tam saatinde gitseniz bile, 5-10 dakika çay, kahve ikramları ve form doldurma işlemleri ile meşgul olacaksınız. Bu sırada sizi karşılayan insanlara gülümseyin, onlara da kendinizi tanıtın. Tanıştığınız herkese sıcak davranmaya, fazla abartmadan içten olmaya çalışın. Asistansların da sözü bazı durumlarda geçebilir bu yüzden kendiniz için hozlıca sıcak bir çevre oluşturmak yararınıza olabilir.

3. Sağlam Bir Şekilde El Sıkışın

Görüşme yapacağınız kişiyle tanışacağınız anda eller birbirine uzanır, işte bu kısımda karşınızdakinin elini sıkıca kavrayın ve karşınızdaki kişi el senkronize bir şekilde el sıkışın. Bu sırada göz teması kurmaya dikkat edin, hafifçe gülümseyin ve tedirgin durmayın; kendinizden emin ve dik durun. Omuzlarınız asla düşürmeyin.

4. Görüşme Sırasında Buzları Kırın

Görüşme sırasında oluşabilecek uzun süreli sessizliklerden kaçının. Kendinizi anlattığınız sırada çok fazla duraksamayın. Dik oturun, ve kendinizden emin bir ses tonu ile konuşun. Görüşme yaptığınız kişiye iltiafat etme kısmı ters tepebilir, bu biraz riskli bir davranış olacaktır. Kendinizi küçük görmeyin, göstermeyin; güvenin, abartmadan kendinizi övebilirsiniz.

5. Soru Sorun

Size sorulan soruların ardından “Sizin de sorunuz var mı?” dendiğinde “Yoo..” diyerek saçma sapan bir cevap vermekten kaçının. En azından bir soru sorun, “Gerektiğinde şehir dışı, yurt dışı seminerleri oluyor mu?”, “Toplam kaç personel çalışmakta?”, “İleriye dönük ne gibi projeler düşünülüyor?” v.b gib mesleğinize göre bir-iki soru kafanızda önceden şekillendirin.

6. İngilizce Mülakat İçin Hazırlıklı Olun

“Lets continue in English…” sözü kamçı gibi vurmasın, rahat olun. İngilizce seviyenize güvenerek oraya kadar gitmişsiniz, sakın kendinizi salmayın. Mutlaka klasik sorulara hazırlıklı olun ve vereceğiniz bir kaç klasik cevabı kafanızda önceden oluşturun. Isındıktan sonra gerisi gelecektir zaten.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Başörtüsü İle Kendini Disney Prenseslerine Dönüştüren Kadın

27 Şubat 2016 Cumartesi İstanbul Konserleri