in

iPhone 7 ve iPhone Plus 7 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple dün yaptığı etkinlik ile birlikte iPhone 7, iPhone 7 Plus, Apple Watch 2 ve Airpods’u tanıttı.

Apple bakıldığında yeni iPhone senisi ile birlikte devrim yaptı diyebileceğimiz şeyler var dersek andorid telefon üreticilerine haksızlık etmiş oluruz. iPhone ile iligli tanıttığı bir çok özellik daha önce android işletim sistemli telefon üreticileri tarafından çıkarılan yenilikler diyebiliriz. Tabi buradaki en önemli etmen tabi ki işletim sistemi. Yeni gelen bir çok özellik IOS stabilinde ve Apple garantisinde olacağı için burada ciddi fark olacaktır.

1- Tasarımsal Değişiklikler

desing-iphone7

Tasarımsal olarak 6s den genel yapı olarak ilk baktığımızda pek bir farklılık gözükmüyor. Fakat renk olarak silver, rose gold ve gold haricinde siyah ve simsiyah diye 2 muhteşem renk daha eklenmiş.

.Bunun haricinde cihazın anten çizgilerinin de yerinin değiştiğini görüyoruz.

2- Kulaklık Çıkışı Artık Yok

apple7-lightning

iPhone 7 ile ilgili dedikodular çıktığında 3.5mm kulaklık çıkışı olmayacağı söyleniyordu ve dün tanıtılan iPhone 7’de 3.5mm kulaklık çıkışı gerçekten yoktu. Yeni kulaklıklar Lightning girişinden bağlanacak. Fakat burada Apple kutu içeriğinde Lightning to 3.55mm adaptör çıkartacak. Bu sayede standart kulaklarınızı da kullanabileceksiniz.

Benim burada en büyük takıldığım konu telefonu hem şarj edip hem kablolu müzik dinlemek istediğimizde artık birinden birini seçmek zorunda kalacağımız.

3- Kameralar

plus_camera_hero_small

iPhone 7 ve iPhone 7 plus telefonlarının ikisinde de hem önde hem arka kameralarında değişiklik var.

iPhone 7’de 12 MP arka kamera bulunuyor. Fakat buradaki büyük değişikliklerden bir tanesi optik görüntü sabitleyici sayesinde daha net fotoğraf çekilecek. Lens olarak f/1.8 olarak değişti ve true tone flaş dört lediyle birlikte karanlık alanlarda eskisine göre %50 daha fazla aydınlatma sağlıyor.

iPhone 7 Plus ta kamera konusunda 2 adet lens konarak biri Wide-angle diğeri de Telefoto olarak adlandırıldı.  Biri standar iPhone 7 ile gelen lens diğeri 12 MP 56 mm Telefoto lens. Kamera içerisinde 2x optik zoom  10x dijital zoom özelliği geldi. Yeni işletim sistemi ile birlikte profesyonel fotoğraf makinalarında olan portre çekimlerinde yüze odaklanıp arka planı bulanıklaştırma imkanı da olacak.

4- ) Depolama Alanı

16 GB’a dün itibari ile birlikte elveda dendi. artık yeni modeller 32 GB’dan başlayacak ve 256 GB’a kadar çıkacak.

5- ) Batarya 

Apple batarya konusunda maH bazında herhangi bir açıklama yapmadı fakat 6s modeline göre 2 saat daha fazla plus modellerinde 1 saat daha fazla batarya süresine sahip olacak.

6-) Ana Ekran Düğmesi

design_home_button_haptic_medium

iPhone 7’nin Ana Ekran düğmesi sağlam, hassas ve kuvvete duyarlı olacak şekilde tasarlanmış sabit bir düğme. Yeni Taptic Engine ile birlikte çalışıyor ve bastığınız an size hassas dokunsal geri bildirimler veriyor. Üstelik kişiselleştirilebiliyor. Kısacası Ana Ekran düğmesi, tümüyle yeni.

7- Suya Dayanıklılık 

design_water_resistant_medium

Tam olarak Apple’ın yaptığı açıklama “Kasası tamamen yeniden tasarlanan iPhone 7, aynı zamanda suya dayanıklı ilk iPhone olma özelliğini taşıyor.1 Yani şimdi su dökülmelerine ve sıçramalarına, hatta tozlu ortamlara karşı bile güvendesiniz.” olarak açıklamış.

Fakat burada garanti politikası nasıl olacak, dayanıklılığı ne düzeyde olacak açıkçası merak ediyorum. Keza su geçirmez diye sattıkları telefonlar su geçirdiği zaman kullanıcı hatası diye geri döndürüldüğü forumlardan görüyoruz. Burada Apple teknik servis kalitesi ne derece etkili olacak beklemekteyiz.

Sonuç

Türkiye fiyatları henüz Apple’ın sitesinde açıklanmamış olsa da Amerika fiyatları 6s ve 6s Plus ile aynı fiyatta gözükmektedir. İlk satışa sunulacak ülkeler arasında Türkiye’de gözükmemektedir. Ülkemizdeki vergi+vergi+vergi den sonra fiyatları ne doğrultuda olacak merak ettiğim şeyler arasında 🙂

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Coca Cola İçtikten Sonra 1 Saat İçinde Vücudumuzda Neler Olur?

Apple Watch Series 2 Tanıtıldı