in

İnternet Alemini İkiye Bölen Elbise

the-controversial-blue-black-or-white-gold-dress
Fotoğraftaki elbisenin rengi internet aleminde kaosa neden oldu. 1.2 milyon kişinin görüntülediği, bu fotoğraftaki elbisenin renginin Mavi- Siyah mı yoksa Beyaz-Altın mı olduğunu tartıştılar.

Şimdi bu fotoğrafa bakın:

elbise

İnsanlar neden bu elbiseyi iki farklı renkte gördüler? İşte cevabı;
Nörologların görüşüne göre, bu kesinlikle beyin ile ilgili bir durum.
Retinamızda bulunan çubuk hücreler gece görüşünü, koni hücreler de renkli görüşü sağlar. Fakat bu hücreler elbise ile ilgili ikileme neden olmuyor. Koni hücre tipi; kırmızı, mavi ve yeşildir. Her insanda bu renklerin oranlanması farklıdır. Fakat bu oran farklılığı görüşümüzde büyük bir etki yaratmaz.
masi-siyah-elbise-bilmiyorsan masi-siyah-elbise-bilmiyorsan-01
Gözlerimiz retinaya gelen ışık miktarına göre karar veriyor. Bu ışık miktarına parlaklık denir. Beynimiz, gözün gördüğü nesnenin üzerine düşen ışık miktarının yansımasına bağlı olarak açık renk veya koyu olduğuna karar verir.
Bu Konu üzerine ünlülerde epey bir tartışmaya girmiş durumda;
Justin Bieber ve Taylor seift elbisenin mavi ve siyah olduğunu savunurken Julianne Moore ve diğer ünlüler altın ve beyaz renkli bir elbise gördüklerini savunuyorlar.
masi-siyah-beyaz-altin-elbise-bilmiyorsan (2) masi-siyah-beyaz-altin-elbise-bilmiyorsan (3) masi-siyah-beyaz-altin-elbise-bilmiyorsan (1)
Bu elbisede ki durumda böyle;  Ortalama bir ışıklandırma olduğuna karar verenler Mavi – Siyah görenler, ışık yansımasının güçlü olduğuna karar verenler Beyaz – Altın görenlerdir.
Bu aynı aşağıdaki Adelson satranç tahtasındaki görüntüye benzer. A karesi, B karesine oranla daha koyu renk görünmektedir. İnanması güç ama ikiside aynı renktir.
adelson_chessboard

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

İki Kişi ile Gitar Çalmak

James Bond Filmlerindeki Gibi Gizli Kapılar