in ,

İnsanlığın Muhtemelen Asla Deşifre Edemeyeceği 10 Yazıt

Günümüz teknolojisi tarihi aydınlatmak için hala yetersiz kalıyor. Gelecek kadar geçmişte merak ediliyor. Arkeolojik kazılarda bulunmuş ancak hala deşifre edilememiş dünyanın en gizemli 10 yazıtı…

1- Singapur Taşı

en-unlu-tas-yazitlar-1

Singapur Nehri’nde bulunan 13. yüzyıldan kalma bu taşın üzerindeki yazıtlar günümüzde bile halen çözülememiştir.

2- Rongorongo

en-unlu-tas-yazitlar-2

Rongorongo isimli bu gizemli taş, Doğu Adaları’ nda 19. yüzyılda bulunmuştu. Bir takvime benzetilen yazılar halen tam olarak okunamamaktadır.

3- Khitan Yazıtları

en-unlu-tas-yazitlar-4

Khitan yazıtları Moğol Khitan halkına ait olduğunu düşünülmektedir. Çin’in kuzeydoğusundaki Liao hanedanlığına kadar dayanmaktadır. Bulunan iki Khitan yazıtı halen çözülememiştir.

4- Mixtec Yazısı

en-unlu-tas-yazitlar-8

Mixtec yazısı logografik bir yazım olarak kabul edilir. Yazı karakterler ve resimlerden oluşmaktadır. Mixtec yazıları pikografik, ideografik ve fonetik olarak üç kısma ayrılır. Ancak yinede Mixtec’in yazım sistemi tam olarak bilinmemektedir.

 

5- Alekanovo

en-unlu-tas-yazitlar-6

Alekonovo yazıtları, 1897 yılında Rusya’daki Alekanovo köyünde bulunmuştur. Bir çömleğin üzerine yazılı olarak bulunan Alekanovo yazıtları halen tam olarak çözülememiştir.

 

6- Proto-Elamite Yazıtı

Screenshot_2

Proto-Elamite yazıtı Bronz çağdan kalan, çivi yazısından önce kullanılan bir sisteme ait. Yazıtın bir kısmı halen çözülme aşamasında olup pek çok kısmı halen bilinmemektedir.

 

7- Phaistos Diski

Screenshot_1

Eski Girit’in yazıları arasında en büyük muamma kuşkusuz Phaistos diskidir. 1908’de bir italyan arkeolog tarafından bulunmuştur. Disk pişirilmiş kilden yapılmıştır ve her iki yüzünde ıslak kile bir pres ya da zımba ile bastırılmış karakterler vardır.Keşif alanı da diski kıyaslayacak başka bir arkeolojik bulgu yoktur.

 

8- Tujia Yazıtı

en-unlu-tas-yazitlar-3

Çin’ de çok eski zamanlarda kullanılan Tujia dilini konuşan hala azınlık bir kesim var. Ancak hiç yazan yok. Tujia yazıtında Çin’ ce karaktere rastlansa da hala ne yazdığı bilinmiyor.

9- Khitan Yazıtı

en-unlu-tas-yazitlar-4

Moğol Khitan halkının uzunca bir süre kullandığı dilin özelliği sistematik bir dizilime sahip olması. Ancak Khitan yazıtında iki karakter bulunuyor. Biri büyük diğeri küçük. Uzmanlar bu yazıyı deşifre edemiyorlar.

 

10- Issık Yazıları

en-unlu-tas-yazitlar-5

İskit lehçesisine sahip olduğu düşünülen Issık yazılarını bugüne kadar çözebilen yok. Ne bir bilim adamı ne de bir tarihçi tek satır anlamamışlar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sinema Tarihinin En Başarılı 13 Doğaçlama Sahnesi

Dünya Ülkelerinin Şaşırtıcı Asgari Ücret Oranları! Keşke Orada Yaşasaydım Diyeceksiniz!