in

Iglo Evi Nedir ?

Iglo evlerini bazılarınız ya ilk defa duyuyordur yada bucket list diyeceğimiz listelerimizde yer alıyordur.  Her iki tarafı da merakını gidermek en güzeli olacaktır.

Iglo evleri uzun zamandır eskimolar tarafından yapılan ve yerleşim için kullanılan kardan yapılma evler diye özetleyebiliriz. Biz yapmaya kalksak uzun süreler alsa da deneyimli bir eskimo bir saat gibi kısa bir sürede sadece bıçak yardımıyla bir ev yapabilir. Iglo yapmak için genellikle iki kişi çalışır. Iglo evleri yapıldıktan sonra içerisinde ne kadar çok kişi olursa sıcaklık o kadar artacaktır.

Iglo yapmak için çok sert kar-buz gerekmektedir. Ev yaparken olduğu gibi iglo yaparken de zeminin sağlam olması gerekmektedir. Ortalama tuğla büyüklüğü gibi düşünürsek 40 cm eninde 20 cm boyunda olarak ortalama olarak alırlar. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken ilk iki katı tamamlayan üç tuğladan sonra eğimli olarak kesmektir. Bu sayede iglo evinin kubbesini yapması kolaylaşacaktır. Bu sırada dışarıdan ve içeriden oluşacak olan çatlakları sıkıştırarak kapatmak gerekmektedir. Bu süreçten sonra ufak havalandırma delikleri açılır ve en son kubbe kısmı tam uyacak şekilde kesilir ve monte edilir. 

Iglo evimiz maalesef ki yapımı daha bitmedi. Eskimo abimiz son bir kez içeri girer ve elindeki ateşi yada lambayı ile duvarlara yaklaştırarak duvarın belirli ölçüde erimesini sağlar. Bu evin çökmesi değil tam tersine evin sağlamlaştırmak için yapılan bir işlemdir.  Iglo evlerinde kapı mantığı biraz değişiktir. Standart bir insanın geçeceği büyüklükte yapmaya kalkarlarsa her kapı açılıp kapandığında ısı kaybı olacağı için standart resimler de gördüğümüz gibi eğilerek yada sürtünerek geçebileceğimiz büyüklükte evden dışarı olan bir tünel gibi yapılır.

İçeride yalıtım o kadar iyidir ki lambanın ısısı ve vücut ısıları ile birlikte içerideki sıcaklık ciddi miktarda artmaktadır. Büyük ihtimalle aklınızdan geçen soru “madem sıcak oluyor nasıl erimiyor” olacaktır. Iglo’nun dışından devamlı olarak soğuk aldığı ve kar yağdığı için böyle bir şey imkansız hale geliyor. Iglo evi yapıldıktan bir kaç gün sonra devamlı eriyip donan kar evi o kadar sağlamlaştırır ki ne kar fırtınası nede evin tepesine çıkacak kutup ayısı eve zarar verebilir.

Aşağıdaki de şu anda turistik gezilerde 6 ay ile 8 ay önce den rezervasyon yaparak gidebileceğiniz iglo evlerini görebilirsiniz 🙂

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Binlerce Kilometre 4 Dakikada Nasıl Geçer?

Gün İçinde Kullandığımız En Pis 12 Şey