in

İdeal Kadın Vücudunun Geçmişten Bugüne Değişimi

Tarihe baktığımız zamanda, şimdi olduğu gibi ideal kadın vücudu diye bir kavram var. Kadına her zaman bir eş bulabilmesi ve toplumda kabul görmesi için çekici görünmesi gerektiği söyledi. Tarihin hemen hemen her döneminde insanlar güzelliği standart bir kalıba sığdırmaya çalıştı.

İdeal kadın vücudu nedir peki? En güzeli, en değerlisi kadının aynaya baktığında kendini beğenmesi ve sevmesidir. Toplum tarafından dışlanma korkusu olmadan özgür olması, güçlü olmasıdır.

Geçtiğimiz 100 yılın “İdeal” olarak kabul edilen kadın vücutları…

1910: Gibson Kadınlarının Hakimiyeti

İllustrator Charles Dana Gibson tarafından yaratılan bir çizim olan “Gibson Kızı” uzun ve ince bununla birlikte oldukça büyük meme ve kalçaya sahip. Beline taktiği korse ile beli aşırı inceltilmiş. Oldukça acı verici görünüyor.

ideal_kadin_vucudu_1

 

1920: Bir Devrimdir Flapper

Bir dönem korselerin içine sıkışan kadınlar artık daha rahat olmak istediler. Abartıdan uzak kısa düz saçlar, bol, dize kadar olan elbiseler; çok zayıf maskülen vücut hatları; kararmış buğulu göz makyajları, soluk bir ten ile flapper kızları gelmiş.

ideal_kadin_vucudu_2

 

1930: Kıvrımlar Ortaya Çıksın

Ve tekrar. Kadının kıvrımları tekrar ortaya çıktı. Daha yuvarlak hatlar moda oldu. O dönemin en beğenilen kadınlarından biri de (sol) Jean Harlow’ dur.

ideal_kadin_vucudu_3

 

1940: Güçlü Kadınlar

2. Dünya savaşından sonra kadınlar iş dünyasında da büyük rol almaya başladılar. Kadınlar çok zayıf değil ” sağlıklı” olmak istiyorlardı. Güçlü olmak ve güçlü görünmek istiyorlardı.

ideal_kadin_vucudu_4

 

1950: Dur Bir Dakika! Yine mi Kıvrımlar Ortada?

Güçlü görünmek mi dediniz, hayır yine çok kadınsı görünme dönemi. Tekrar kıvrımlar belirginleşti ve hatta ultra feminen görünmek cezbedici oldu. Bu kadınlar tarih yazdı.Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, ve Dorothy Dandridge.

ideal_kadin_vucudu_5

 

1960: Hippiler

1960’lar da çekicilik ve vücut hatlarına dair bambaşka bir değişim yaşandı. Kadınsı, kıvrımlı hatlar yerine, bebek yüzlü hippi kızları meydanı aldı. Dönemin ünlü mankeni Twiggy gibi ince hatta yağsız bir vücuda sahip olmak adına pek çok kadın anoreksiya oldu.

ideal_kadin_vucudu_6

 

1970: İnce ve Atletik Kadınlar

O yıllarda birçok gencin duvarlarını süsleyen kadın Farrah Fawcett’ ti. Sentetik kumaş ve polyester giysilerin moda olduğu dönemde kadınlar daha ince görünmesi gerekiyordu. İnce, uzun ve atletik kadınlar döneme damgasını vurdu.

ideal_kadin_vucudu_7

 

1980: Harekete Geçelim

Fitness ve aerobik çılgınlığı ortalığı kavurdu. Kadınlar sağlıklı, atletik ve ince görünüyordu. Ve uzun bacaklı…Çok uzun bacaklı….

ideal_kadin_vucudu_8

 

1990: Süper Sıskalık

Kadınlar ip gibi ince, hatta zayıflıktan hastalıklı gibi görünüyorlardı. Bu konuda Kate Moss’ un eline kimse su dökemezdi.

ideal_kadin_vucudu_9

 

2000: Sportif ve Atletik

2000 ‘li kadınlar çok güçlü ve sağlam bir duruş sergiledi. Kadınsı hatlardan çok kadınsı kaslar ön planda oldu. Seksi, güçlü ve ince kadınlar…

ideal_kadin_vucudu_10

 

2010: Popo, Popo Her Yerde Popo

Kesinlikle doğal olmayan, cerrahi müdahele gerektiren büyük büyük popolar moda oldu. Kıvrımlı hatlar ve büyük popolar her yerde…

ideal_kadin_vucudu_11

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Dünyanın En Zengin İnsanları

11 Madde İle Nerdeee O Eski Bayramlar Dediğimiz Güzel Yıllar