in

İdeal Evlenme Yaşı, Matematiksel Olarak Hesapladı

Yapılan araştırmalar; eğer evliliğiniz ilk 5 yılı içerisinde boşanmak istemiyorsanız, 28- 32 yaş arasında evlenmenizi öneriyor.

Utah Üniversitesi’ni sosyologu Nick Wolfinger tarafından yapılan bir çalışma, 28 ve 32 yaş arası yapılan evliliklerin ilerleyen yıllarda en az ayrılık oranına sahip olduğunu söylüyor. Bu yeni bir gelişme, daha önce sosyologlar evlenmek için daha çok beklemenin daha fazla kararlılığa yol açtığını ve gerçekte bir son kullanım tarihi olmadığına inanıyorlardı.

Wolfinger 2006 – 2010 arası ve 2011 – 2013 arası Aile Büyümesi Ulusal Anketi’nin (National Survey of Family Growth) verilerini analiz etti. Bir bakıma baş aşağı bir çan eğrisi buldu. “Boşanma ihtimali siz, 13 – 19 yaş arasından 20 ’lerin sonu ve 30 ’ların başına doğru yaşlandıkça düşüyor. Boşanma ihtimali 30 ’ların sonu ve 40 ’ların başına doğru tekrar yukarı çıkıyor.” Çalışmaya göre 32 yaşından sonraki her yıl boşanma ihtimali %5 daha fazla artıyor.

20’lerin sonları ve 30’ların başlarının biriyle hayat boyu sürecek bir ortaklığın daha mantıklı olmasının birçok sebebi var. İnsanlar gerçekten biriyle anlaştıklarını mı yoksa sadece hormonları tarafından kör edildiğini mi anlayacak kadar yaşlılar. Çoktan belirgin hayat seçimleri yapmışlar ve sorumluluk almışlar. Ve finansal olarak yükselişe ihtiyacı olan birini desteklemeyi düşünebilecek kadar borcunu ödeyebilen durumda oluyorlar.

ideal_evlenme_yasi_1

Diğer yandan alışkanlıklarında, yaşam tarzlarında, hedeflerinde ve kişisel bakımlarında evliliğin gerektirdiği değişiklikleri ve sayısız küçük ayarlamaları yapamayacak kadar da yaşlı değiller. Muhtemelen zamanlarını, kaynaklarını ve sadakatini bölecek eski eşleri veya çocukları yok.

Wolfinger “Katılımcıların cinsiyetini, ırkını, kökeninin aile yapısını, dinsel geleneklerini, dinsel katılımlarını ve seksüel geçmişini, yaşadıkları metropol çevresinde olduğu gibi kontrol ettikten sonra dahi” eğrinin bu konuda ısrarcı olduğunu söylüyor. Ve “Evlenmek için 30 ’larını bekleyenlerin belki de evliliklerini yürütmeye meyilli olmadıklarını” yazıyor. Bu ayrıca “geç evlenenlerin evlilik birlikteliğinde başarılı olmaya en çok meyilli bireylerin dahil olmadığı yere kadar ayıklanmış potansiyel eş havuzu ile yüzleştikleri” anlamına geliyor.

ideal_evlenme_yasi_3

Diğer sosyologlar su yüzünü şüphelerle bulandırmak konusunda hızlı davrandılar. Maryland Üniversitesi’nden Philp Cohen, American Community Survey’den farklı bir veri grubu kullanarak yaşlanmanın evliliğinizin yaşamasının daha az şansı olduğu anlamına gelmediğini söyledi. Onun analizine göre evlenmek için en mükemmel yaş eğer boşanmak istemiyorsanız 45 – 49 arası ki insanların bu nedenle internette yapılan analizlere dayanarak evliliğe karar vermemesi gerektiğini not olarak düştüğünü de paylaşalım.

http://time.com/3966588/marriage-wedding-best-age/

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Yeşilçam’ın Hafızalara Kazınan Unutulmaz Efsane Şarkıları

Dünyanın En Ürkütücü Sesine Sahip Ses Sanatçısı