in

Herkesin Tuhaf Alışkanlıkları Vardır!

Bizi birbirimizden ayıran özelliklerimiz arasında tuhaf alışkanlıklarımızın da olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Kimileri çileden çıkaracak türden olsa da aslında dünyayı renklendiren de bu tuhaflıklarımız olabiliyor. Bilim ve edebiyatın gelişmesinde katkısı olan isimlerden onunun alışkanlıklarına yakından bakalım istedik. Bakın hepimizin bildiği isimler ne tür alışkanlıklara sahipmiş.

 

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe, yazılarını mühür mumu ile birbirine tutturulmuş kağıtlara yazarmış. Kitap taslakları muhtemelen rulo halinde geldiği için bu alışkanlık editörleri çileden çıkarmaya yetiyormuş. Yazarın yazım sürecinde kedisi de önemli bir rol oynarmış. Öyle ki Catterina isimli bu kedi, Edgar Allan Poe tarafından “edebi muhafız” olarak görülürmüş.

 

Dr. Yoshiro Nakamatsu

Disket dahil binlerce icadının patentini alan ve tüm başarılarını suyun altında havasız kalmasına borçlu olduğunu düşünen Nakamatsu, “Beyni oksijensiz bırakmak için derine dalmak ve suyun baskı yapmasına izin vermek gerekiyor. Ölüme 0.5 saniye kala, icadımı hayalimde canlandırabiliyorum” diyormuş.

 

Agatha Cristie

Masa başında değil de ilhamın geldiği her yerde yazabildiğini söyleyen Cristie, Doğu Ekspresi’nde Cinayet adlı kitabını bir otel odasında yazmış.  Yazar hakkında bir diğer ilginç bilgi de eserlerini genel hikaye belli olmasa bile kopuk kopuk yazıp daha sonra birleştiriyor oluşu.

 

Honore de Balzac

Balzac’ın günde 50 fincana yakın kahve tükettiğini biliyor muydunuz? Hatta İnsanlık Komedyası’nı hazırlarken neredeyse hiç uyumayan Balzac’taki öyle bir tutku ki bu alışkanlığını 1830 yılında yayımlanan bir röportajında, kahve içmesiyle birlikte, savaş alanındaki tabur gibi tüm fikirlerin bir araya geldiğini ve savaşın başladığını söyleyerek betimlemiş.

 

Sigmund Freud

Bilinçaltına dair görüleriyle psikolojide çığır açan Freud, sigara bağımlısıymış. Yakın bir doktor arkadaşının, tüm gün sigara içmenin kalbinde ritm bozukluğuna sebep olacağına dair kendisini uyarmasıyla sigarayı bırakmayı deneyen Freud, sigara içmediği zaman kalbinde daha ciddi problemler hissettiğini dile getirmiş ve depresyona girmiş. Ağız ve çenesinden 33 defa ameliyat geçirmesine rağmen bu alışkanlığını asla yenememiş.

 

Albert Einstein

Çocukluğunda konuşma güçlüğü çeken Einstein, durumdan endişe eden ailesi ve doktorların aksine, bu yavaş gelişimin, kendisine uzay ve zaman gibi hayatın temel elementlerine dair daha fazla düşünme fırsatı sunduğuna inanırmış. Einstein’ın huyları ise gerçekten şaşırtıcı çünkü bu garip huylar arasında çekirge yemek de var. Bunun haricinde meğerse hiç bilmediğimiz bir Einstein da varmış. Kuş gözlemciliği seyahati sırasında yanına aldığı kemanını çalarken gözyaşlarının zaman zaman sel olduğunu biliyor muydunuz?

 

Nikola Tesla

Çalışmalarına sabaha karşı 3’te başlayıp, gece 11’e kadar devam eden Tesla, bu alışkanlığı nedeniyle 25 yaşında sinir krizi geçirmiş ancak bu huyundan 38 yıl boyunca hiç vazgeçmemiş. Fazla kilosu olan kadınlara ve başta küpe olmak üzere hiçbir takıya kati suretle tahammül edemezmiş.

 

Stephen King

 

Stephen King belirteçlere takıntılıymış. Güçlü bir yazının, belirteçlerden yoksun olması gerektiğine inanan King, her gün 2000 tane kelime çalışırmış. Bu şekilde çalışmasının belirteç(zarf) kullanmamasında ve başarısında oldukça mühim bir etkisi olduğunu söylüyormuş.

 

Thomas Edison

Kendisiyle birlikte çalışacak araştırma görevlilerini zorlu bir mülakat sürecinden geçiren Edison, karşısındaki kişiyi çorba içerken izlermiş. Eğer çorbanın tadına bakmadan tuz ekleyen olursa, direkt elenirmiş.

 

Charles Dickens

Saç dökülmesine tahammül edemeyen Dickens cebinde bulundurduğu tarakla saçını yüzlerce kez tararmış. Ayrıca bir cümle üzerinde bazen defalarca kafa yoran Dickens, hikayesini düşünürken odada volta atar ve yazma işini de genelde asistanına bırakırmış.

 

Kaynak

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Kesinlikle Bu Dünyanın Dışından Olan 20 Kozmik Lezzet

Akıllı Telefonların Sar Değerleri