in ,

Hayır Diyemeyenler İçin 12 Farklı Kıvırma Yöntemi

Pink Bra

Bazen “Hayır” demek kolay olmaz ya da işine gelmez, kabul et. Kalp kırmamak, üzmemek için kıvrım kıvrım kıvranırsın. Öyle pat diye hayır, olmaz diyemezsin.

Onun yerine farklı cümleler kurarsın. Sana göre “hayır” anlamını taşıyan ancak karşı tarafa bu durumu erteleyerek veya yumuşatarak aktarmana yardımcı olan bu 12 cümle gibi…..

1# DENERİM

“Gelmeyi denerim.” veya “Yapmayı denerim.” gibi cümleler olmayabilir ya da olmayacak anlamalarına gelir. Muhteşem bir kıvırma yoludur.

2# OLABİLİR

“Olabilir…” İşte, kesin konuşmuyorsun ama “sen rahat ol, sorun yok” dercesine aslında “hayır” diyorsun. Gönül rahatlığı ile kullan.

3# KULAĞA HOŞ GELİYOR

Ortada bir plan var ve katılıp katılmaman konusunda sana sorulduğunda, “Kulağa hoş geliyor.” diyerek evet, plan muhteşem, ama katılabilirim de veya katılmayabilirim de diyorsun. Rahat ol. Yuttular.

4# İYİYMİŞ BANA DA HABER VERİN

Yine ortaya bir fikir atıldı, ama hemen uygulanacak türden bir şey değil. Sen kesin konuşmadan zamanı geldiğinde sana de haber verilmesini istiyorsun. O güne kadar kesin bir bahane bulursun zaten.

5# MESAJINI ŞİMDİ GÖRDÜM YA

İşte en kolay kaçma seçeneklerinden birisi. Artık Whatsapp’taki mavi tiklerden sonra bu iş biraz zorlaşsa da en azından mesajı görüp okumama gibi bir tercihin var. Artık mesajı geç gördün iş işten geçti, kimse sana kızamaz. Değil mi?

6# BAKARIM / BAKARIZ

En yaygın kıvırma sözcüğüdür. “Bakarız.” Sana kimse nereye bakarsın diye sormaz. “O gün gelsin de bir duruma göre ama hiç yapasım yok he, haberin olsun,” anlamındaki bu sözcüğü her insan en az günde bir kez kullanır.

7# BELKİ

Bu bir geniş zaman belkisidir. “Oraya gider miyiz?” , “Belki.” Hafif savuşturucu, çok hafif tersleyicidir. Ses tonuna göre ısrar miktarı değişir. Sert bir belki, imkansız anlamına bile gelebilir.

8# MUHTEMELEN

Şimdi, muhtemellere geldik. “Muhtemelen gelirim, muhtemelen gideriz…” Neye göre? İşte orası sana kalmış. Her an, aniden işin çıkabilir, ölümcül bir hastalık, sınavlar, toplantı… Bunların karşına çıkıp çıkmayacağını bilemezsin sonuçta değil mi? Muhtemel işte.

8# SANIRIM OLUR YA

“Sanırım olur ya…” Ama karşı tarada resmen “CIK”diyorsun. Ama tabii bunu bir sen, bir de ben biliyorum, korkma. Bu beyaz bir yalan sonuçta, sorun yok. Sanırım…

9# HABER VERECEĞİM

Genelde arkadaşlar arasında böyle bir cümle kuran varsa, herkes onun döneklik yapacağını tahmin eder. Ve pis bir bakışla o lafı ona yutturmaya çalışırlar ama yapacak bir şey yok, sonuçta haber veririm dedin, hayır demedin ki!

10# BİRAZ SIKIŞIĞIM

Can alıcı nokta. Paran yok ve senin masrafını karşılmayaı kabul etmeyebilir. Bu yüzden bu cümle ısrar seviyesini bir tık daha azaltabilir. Ama seni gerçekten orada istiyor ve seviyorlarsa ne yapıp eder, para bulup seni yine getirtirler 🙂 Üzülmeee, seni seviyorlar. Kaçamayacaksın 🙂

11# HMMMM

Cümle değil, sözcük değil. Sadece Hmmm’lama. “Belirsizim, kararsızım, kafam karışık, aslında gelmek istemiyorum..”. gibi pek çok yana çekilebilir. Bunu çok kullanmamaya dikkat et, çevren Hmmm’lamayı kabul etmeyebilir.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Ünlü Ressamların Hayatını Konu Alan 13 Film

Bu Mide Bulandıran Mikrop Yuvalarına Karşı Dikkatli Olun!