in

Hayatınıza Farklılık Katacak 17 Basit Değişiklik

Hayatın çok sıkıcı. Her günün aynı. Bir farklılık arıyorsun, bir yenilik… Ama ne olduğunu tam olarak bilmiyorsun. Sürekli bir şeyleri erteliyorsun, canın bazen hiçbir şey yapmak istemiyor. Hep aklının köşesinde çok heves ettiğin şeyleri bir sonraki haftaya erteliyorsun.

İşte bu yüzden mutsuzsun ve hayat bu kadar sıkıcı geliyor.

Sana 17 maddede yardımcı olmaya çalışacağız ama sonuna kadar okumanı rica ediyoruz;

degisiklikler

1. Gelecek Hakkında Endişe Etmeyi Kes

Yaşlılık, emeklilik, para, pul, aşk, yalnızlık… Bunları düşünme. Öncelikle bu gelecek hakkındaki endişeyi kafandan at. Sürekli olarak geleceği düşünürsen, gelecek için yaşarsan bir bakarsın geçmişin için “Ah keşke” demeye başlarsın. İyi günler düşün.

2. Hemen Tepki Vermeden Önce Yutkun ve Derin Bir Nefes Al

Zor bir durumla karşı karşıya geldiğinde veya sinirlerini bozacak bir şey yaşadığında ani bir tepki vermeden önce ağzından fırlamak üzere olan kelimeleri önce bir yut, derin bir nefes al ve vereceğin tepkinin yüzde yüz doğru olup olmadığını düşün. Emin ol ani tepkilerin çoğu pişman ettiriyor.

3. Daha Çok Dışarıda Zaman Geçir

Evde oturmayı sevebilirsin, dinlenmeye de ihtiyacın olabilir ama dışarıda mis gibi bir hava seni bekliyor. Sana AVM’ye git, trafikte debelen demiyoruz. Yakınlarda bir parka git, sahile inmeye çalış. Kitap oku, çimlere uzan, müzik dinle. Sadece bedenin değil, ruhun da yoruluyor ve emin ol yatakta yatarak onu dinlendiremezsin.

4. Yemek Yap

Karnın acıkınca dışarından yemek söylemek yerine kendin bir şeyler yap. Yeni şeyler dene, yeni tarifler öğren. Dışarıdan sipariş vereceğin yemeğin hijyenini, çin tuzu içerip içermediğini vs. düşün. Evde yemek yaparak stres atabilir hemde sağlıklı yemekler yiyebilirsin.

5. Geçmiş Hatalarına Takılma

Geçmişte yaptın birkaç hata belki bir sürü hata. Ama onlara kafanı takarak hiç bir şey düzelmeyecek. Hataların yaptın, onları yaşadın belkide çok acısını çektin. Ahlayıp vahlayarak hiçbir şeyi düzeltemezsin, hemen kendine gel ve hatalarından ders almış biri olarak yoluna devam et!

6. Minnet Duy

Şu an bu yazıyı okuyabiliyorsan bir telefonun veya bilgisayarın, internetin, belki de bir işin var demektir. Bu minnet duyman için bir başlangıç olabilir. Senin sahip olduğun bu basit şeylere belkide sahip olamayacak milyonlarca insan var dünyada… Mutlu bir aile, bir sevgili… Minnet duy.

7. Sevmediğin İnsanları Hayatından Çıkar

Bu hayatta sevmeyeceğin insanlar da olacaktır. Seni sevmeyenlerde, seni çekemeyenlerde, senin arkadanda konuşanlarda, ikili oynayanlarda, negatif, itici, düzenbaz insanlarla aynı ortamda bulunacaksın. Ama onları istediğin zaman hayatından çıkarabilirsin. Onlarla yaşamak zorunda değilsin. Emin ol, sana ne oldu zahmetine bile giremeyecek kadar egolu bir insandır.

8. Uyku Düzenin Olsun

Uyku çok ama çok önemli. Düzensiz bir uyku seni depresyona bile sokabilir. Ruh sağlığını bozup sürekli bitkinlik, baş ağrıları, isteksizlik gibi sorunlarla seni başbaşa bırakabilir. Eve git ve fazla geyik yapmadan bir an önce yatağına gir, mışıl mışıl uyu.

9. Başkaları İçin Güzel Şeyler Yap

Başkalarını da düşün, onlara el uzat, yardım et. Bu belki sokaktaki çocuklara, karşıdan karşıya geçmeye çalışan ihtiyar insanlara, aç ve susuz olan köpeklere bile olabilir. Ama mutlaka yardıma ihtiyaç duyan her kim olursa ona yardım ettiğinde kendini çok ama çok iyi hissedeceksin. Git ve bir sevdiğine hediye al, onu şaşırt!

10. Düzenli Ol

Odan, evin, mutfağın, masan… Bunlar düzensiz oldukça, pis ve dağınık göründükçe içini daha da karartacaktır. Seni o bulunduğun ortamdan soğutacak ve artık hiçbir şey yapmak istemeyeceksin. Bu yüzden mutlaka evini veya masanı temiz tut, kendini motive et.

11. Herkese Selam Ver

Yolda giderken, asansöre bindiğinde, otobüse binerken, şirkete geldiğinde veya okula gittiğinde, marketten alışveriş yaparken insanlara merhaba de. “Bana kimse demiyor ki!” deme. Onları şaşırt, onları önemse. Konuşmaya çalış. İnsan olmak sadece kendin için değil başkaları içinde yaşamaktır, değil mi?

12. Kötü Alışkanlıklarından Vazgeç

Kötü alışkanlıklarının artık senin için “kötü” olduğunu fark et ve hemen onlardan KURTUL! Alkol, sigara, yorucu bir gece hayatı, lüks düşkünlüğünü, bencillik… Bunlardan biri sende de olabilir.

13. Mutsuz Olduğun Bir İşi Yapma

Çalıştığın şirketinde mutsuz ise bu seni mutluluğuna engel olmamalı. Eğer imkanlarına ve deneyimlerine güveniyorsan kimse sana yeni bir iş bulmana engel olamaz. İstediğin an bir iş arayabilirsin. Mutsuz olduğun bir iş seni hergün içten içe yiyecektir.

14. Senin Hakkında Ne Düşündüklerine Takılma

Ne giydiğine, ne sürdüğünde, nasıl konuşup güldüğüne… İnsanların ne düşündüğüne takılma. Kimseyi aynı anda memnun edemezsin ki böyle bir zorunluluğunda yok. İstediğin gibi yaşa, kimse için kendini değiştirme, uyum sağlamak için kendinden ödün verme, hep özünde kal.

15. İyi Bir Dinleyici Ol

İnsanları dinle, onları geçiştirme. İyi bir dinleyici olmak karşındaki büyük bir saygı göstermek demektir.

16. Keşfet

Dünyada keşfedecek o kadar çok şey var ki, sen sadece bir kaçını gördün. İstediğin, merak ettiğin, heves ettiğin herşeyi her yaşta öğrenebilirsin ve yapabilirsin. Asla ama asla “Geç kaldım.” diye düşünme.

17. Hobi Edin

Kendine bir hobi edin. Resim yapmak, müzik aleti çalmak… Ne istersin? İstediğin her şeyi yapabilirsin. Bunu laf olsun diye söylemiyoruz. Kafana ne koyduysan onu yapman için sana hiçbir şey engel olamaz. Yeter ki iste…

 

Kendi maddelerinizi de lütfen yorumlara ekleyin, herkes bilsin!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Bekaret Kemeri Ne İşe Yarar ?

Kışın aşk yaşamanın 6 romantik yolu