in ,

Hayallerini Gerçekleştirmene Engel Olan Boş Bahaneler

Herkesin bir hayali vardır gibi klasik ve sıkıcı bir cümle ile konuya girelim.

Hayallerin var olması ilk adımdır, ancak dünyada pek çok insan ikinci adıma, yani harakete geçmeden pes eder ve hayalleri hep bir hayal olarak kalır.

“Adı üstünde, hayal…” der ve geçer gider.

Hayal kurmak, gerçekleşmesi mümkün olabilecek şeylerin bir tür kafadan planlama  şeklidir.

Ama bu planlarınıza engel olan boş bahaneleriniz o yolu çoktan tıkamıştır;

hayaller-bilmiyorsan

YETERİ KADAR VAKTİM YOK

İş hayatı, aile, çocuk, dersler derken hayallerinize zaman mı kalmıyor? Bu bahane değil, insanlığın geneline yayılmış bir virüsdür. Vaktim yok demek hayallerden vazgeçmenin en kolay yoludur. Hayatınızda her şeyi planlı olarak yaparsanız, fedakarlıklar yapacak kadar da cesaretiniz varsa her şey mümkün olabilir. Uykusuz kalabilir, harcamalarınız kısabilir, tatil günler evden dışarı çıkamayabilirsiniz. Yeterki, cesaret edin. İsteyin!

YETERİ KADAR İYİ DEĞİLİM

Kimse bir hayali olduğunda onu gerçekleştirmek için yeteri kadar iyi değildir. Bir oyuncu olmak istersiniz, bir anda kendinizi Oscar alırken düşlersiniz. Hiçbir hayal bu kadar kısa ve kolay olamaz, bu yüzden önce kendinizi o yönde eğitmelisiniz, çabalamalısınız. Kendinize olan güveniniz tam olmalı asla ama asla tereddüt etmeden devam etmelisiniz.

ÇEVRENİZDEKİLER AKSİNİ SÖYLÜYOR

Bir yazar olmak istiyorsunuz, ancak yazdıklarınız kimseler tarafından beğenilmiyor ve ağır eleştirilere maruz kalıyorsunuz. Bu vazgeçmeniz için bir sebep mi? Hayır, eksik bir şeyler yaptığınızın farkında olmanız için bir tavsiye. Hayallerinizin yolundan giderken, o yola çıkmaya cesareti olmayan tembel insanlar mutlaka size engel olmaya çalışacaklardır. Bir şeyler denemeye cesareti olmayan insanlar başkalarının başarı olmarına katlanamaz. Dinlemeyin!

“YA YAPAMAZSAM”

Hayallerinizi gerçekleştirebilmek için neler yapmanız gerektiğinin farkındasınız ama aklınızı kurcalayan tek bir şey var, “Ya yapamazsam? Bunun için harcadığım zaman boşa gidecek. Epey zarar edebilirim.”

Doğru, bu bir ihtimal. Ancak yaşamınız boyunca her dakika ölüm de bir ihtimal. Hayat başlı başlına ihtimaller ile dolu. Bunların her biri için kafa yorarsanız kendinizi en yakın akıl hastanesinde bulabilirsiniz. İhtimallere yoğunlaşmadan iyisini düşünerek hareket etmeli, başardığınızda sizi nelerin beklediğin farkında olmalısınız.

KENDİNİZE YALAN SÖYLEMEK

“Çok çabalıyorum ama olmuyor!” diyorsanız yeteri kadar çabalamıyorsunuz demektir. Bir ressam ilk resmi ile ünlü olmuş olabilir mi? Bir yazar ilk kitabı piyasaya sürülmeden önce defalarca yazıp silmemiş midir? Bir programcı sayısız sorunla karşılaşmamış mıdır? Bir boksör ilk maçında Dünya Şampiyonu mu olmuştur?

Yalnızca bir gününüzü hayallerini gerçekleştirmiş insanların hayat hikayelerine ayırın, o zaman ne kadar çaba göstermeniz gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Stroop Testine Göre Beyninin Hangi Tarafını Kullanıyorsun? – TEST –

Kedi Çizmeyi Seven Ressamın Şizofren Olduktan Sonraki Etkileyici Çizimleri