in

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyumalıyız ?

Şüphesiz ki yaşamsal fonksiyonlarımızın düzgün çalışması için yeterli uyku almamız gerekiyor. Ne yazık ki çoğumuz stres yada çeşitli sorunlardan dolayı yeterli kadar uyuyamıyoruz. Tam tersi olan durumlarda mevcut tabi ki. Fakat yapılan araştırmalarda %35-40 arasındaki kişilerin düzgün uyuyamadığından salgın bir hastalık kıvamına gelmiş diyebiliriz.

Ne Kadar Uyumamız Gerekir ?

Çocuklarda uyku ne kadar önemli olduğunu farkındaysak yetişkinlerde uyku düzenine önem vermesi gerekmektedir.  Bugün teknolojinin gelişmesi ve insanların bu teknoloji aşırı düşkünlüğü nedeniyle her yaştan insanlar uyku eksikliğinden şikayetçi diyebiliriz.

ne-kadar-uyumaliyiz_600x576

Ulusal uyku vakfı tarafından hazırlanan verilerine göre okul çağındaki ve yetişkinlerde uyku süreleri gelişim açısından daha yüksektir. Kafasını yastığı koyduğunda kolaylıkla uyuyamayan yada uykusu gelmesi için farklı şeyler yapan insanlardansanız alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Uyku düzeni kazanmanız ve rahat uyumanız için sizlere bir kaç önerimiz olacak.

1- Yatmadan Önce Telefon ve Bilgisayarınızdan Uzaklaşın 

Teknoloji ve sosyal medyanın hayatımızda kattığı güzelliklerin yanında maalesef kötülüklerde mevcut. Sayısız çalışmalar ve araştırmalar sonucunda telefon ve bilgisayarlardan yayılan ışık ve radyasyonun uyku kaçırdığı ve düzeni bozduğu anlaşılmıştır. Şöyle düşünün güneş çıktığı zaman bizim için gün başlamış oluyor. Beyin de gün ışığı ve yapay ışık arasındaki farkı bilmediği için bu konuda hata yaparak beyne uyanık kalması gerektiği sinyalleri gönderiyor.

2- Kafein Yada Alkol Almak

Genelde kafein bizi uyanık kalmamıza ve tazelenmiş hissetmemize yardımcı olur. Sabah içilen kahvelerde vücudumuza zindelik kattığı için faydası olacaktır. Fakat gece alınan kahveler uyku kaçıracağı için uyku düzenimizi bozacaktır. Alkol de aynı şekilde düşünebiliriz. Normalde uyuyamayan insanlar alkol aldıklarında daha rahat uyuduklarını yada en azından uyuyabildiklerini söylerler fakat bu zamanla alışkanlık kazanılacağı için değişiklik gösterecek ve tam tersi uyku konusundan herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Yazardan not : Benim gibi aşırı kahve tüketiyorsanız belirli bir yerden sonra kahve içtiğinizde esnemeye ve uykunuz gelmeye başlayacaktır 🙂

3- Uykuya Dalmaya Çalışırken Düşünme ve Endişelenme

Maalesef ki genel de gün içerisindeki hem bedeni hem ruhi olarak en rahat zamanımız yattığımız zamandır. Bu zamanda günlük olarak yaptıklarımız ve yarın yada gelecekte yapacaklarımızı düşünürüz. Stresli bir ortamda yaşadığımızı varsayarsak bunları düşünmek uyku getirmek yerine tam tersi uykunuzu kaçıracaktır. Bu tip şeyleri düşünmeden arınmak için yapabiliyorsak yatmadan önce ufak bir yoga yada meditasyon yaparak rahat bir uyku çekebiliriz.

4- Ve Tabi ki Uyku Düzen Alışkanlığı

Genel de programlı yaşayan bir insan değilseniz uyku konusundan bu şekilde davranmanız gerekiyor. Kendinize bir rutin koyarak en geç şu saatte yatmalıyım. Şu saatte yatmaya hazır olmalıyım gibi rutinler koyarak kendinize bir alışkanlık kazandırarak düzenli bir uyku alışkanlığı kazanabilirsiniz.

Tabi ki şunu da unutmamız gerekir. Gerekenden az uyku da olduğu gibi gerekenden fazla uyku da vücudumuza zararı vardır.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Metabolizmanın Daha Hızlı Çalışması İçin 6 Yol!

Dünya’daki Tüm Havalimanlarının Wifi Şifreleri Tek Haritada Buluştu