in

Halka Açık İnternet Ağlarına Bağlanmak Ne Kadar Güvenli ? Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor ?

Businesswoman Using Digital Tablet In Coffee Shop

İnternet artık neredeyse 7-70’e herkesin kullandığı ortak ağ diyebiliriz. Telefon kotaları veya yüksek kullanımlar sebebiyle gittiğimiz kafe, okul, avm gibi gibi bir çok alanda artık ilk baktığımız şey bağlanabileceğimiz ücretsiz bir ağ olup olmadığı. Peki bu ortak ağlar ne kadar güvenli ?

1- Bankacılık işlemlerinizi yapmayın!

iphone-with-apps-610x406

Normal şartlar altında ücretsiz network’lerde kullanıcı login olduktan sonra o kişinin hareketleri log’lanmak zorundadır. Bu loglama temel düzeyde olmak zorundadır. Sadece hangi ip’den hangi ip’ye gidildiği gibi basti bilgiler tutar. Fakat sizle aynı network’e dahil olan bir hacker farklı sızma teknikleri ile banka bilgilerinize ulaşabilir.

2- Emailleri kontrolde dikkat!

person-woman-hotel-laptop-610x403

Yine aynı şekilde mevcut bağlandığınız network bir hacker tarafından dinleniyorsa mail kullanıcı adı ve şifreniz yakalayabilirse hesabınıza erişim sağlayabilir ve maalesef mail hesabınıza erişim sağlayacak duruma gelebilir.

3- VPN Kullanın

vpn-n

Türkiye’de genel olarak VPN kullanımı ne yazık ki sadece bir şeyler engellendiği zaman kullanılmaktadır. Tam tersi ortak network’e bağlandığınız zaman da vpn üzerinden bağlantı sağlarsanız ulaşımınız daha zor olacaktır.

4- Güvenlik Duvarı Kullanımı,

Firewall-610x335 (1)

İşletim sistemlerinin son sürümleri yüklendiği zaman kendi üzerinde otomatik olarak bir firewall gelmektedir. Fakat virüs programları kadar başarılı maalesef olmayacaktır. O yüzden araştırarak kendinize en uygun antivirüs ve firewall uygulaması yüklemeniz gerekmektedir.

5- Tarayıcılar,

browser-selection-610x401

Tarayıcılarınızın güncelleştirmelerinin açık olduğundan emin olun ve yeni sürümleri gelince hemen güncelleştirin.

6- İşletim Sistemi,

operating-systems-610x457

İşletim sistemleri piyasada kaldıkları süre içerisinde kurduğunuz sistem en kararlı sürüm dahi olsa yine de gelişen açıkları kapatmak için firmalar update’ler çıkartır. Bu updateleri mutlaka yapın.

7- Farklı Şifreler Kullanın,

enter-your-password-screen-610x357

Bilgisayarınızdan maillerinize, internet sitesi hesaplarınıza ve bankacılık şifreleriniz şifreleri birbirine benzemesin. Bu sayede bir şifreniz bile öğrenilse diğer hesaplarınız güvende kalacaktır.

Tabi ki bu risklerin hepsi mevcut evdeki bağlantınız ile birlikte bile başınıza gelebilecek şeyler. Bu sebepten dışarıdayken internet’e bağlanmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca kendi internet hattınız ile bu işlemleri yapmanız daha güvende kalmanızı sağlayacaktır.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

İzlemesi Çok Zevkli Büyük Lastiklerin Tamiri

Sosyal Ağlar Bu Kasabada Hayat Buldu!