in ,

Günümüzde Hala Kullanılan 10 Tarihi Köprü

Tarihe şahitlik eden, birçok savaş ve barış gören, önemli liderlerin yaşadığı dönemlerden günümüze gelen, nice insanların anılarını barındıran yapılara sahip çıkmak hepimizin görevidir. Ancak, modern dünyanın açgözlülüğüyle mücadele ederken bu yapılardan kimilerini tarihin sayfalarına kendi ellerimizle eklediğimiz de bir gerçek.

Ne güzel ki yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran ve korunan eserler hala mevcut. Turistik değerlerine ilaveten, inşa edildikleri gün ile günümüz modern dünyası arasında da köprü görevi gören bu yapılardan bazıları…

 

Pons Fabricius 

Bu köprü Milat’tan Önce 62 yılında Lucius Fabricius tarafından inşa edilmiştir. Yaşanan sel felaketinden zarar görmemesi için köprüye eklemeler de yapılmıştır. Köprü üzerine ilave edilen küçük kemerler su seviyesi yükseldiği zaman köprünün zarar görmemesini sağlıyor.

 

Ponte Vecchio

1345 yılında, yeterince sağlam olmayan tahta bir köprünün yerine inşa edilmiştir. Köprünün üzerinde günümüzde hala kullanılan hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Tarihte bu köprünün balıkçılar ve kasaplar tarafından ürün satmak için kullanıldığı, ancak Floransa’nın Rönesans’ın merkezi olmaya başladığı dönemde satışların yasaklandığı bilinmektedir. Rönesans ile birlikte, köprüde yalnızca altın ve gümüş satılmasına izin verilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmeyen tek köprü Ponte Vecchio olmuştur. Alman askerleri köprüden ziyade köprüye bağlanan yolları yerle bir etmeyi tercih etmiştir.

 

Ponte di Rialto

1591 yılında çöken tahta bir köprünün yerine inşa edilen bu köprünün tasarımcısı Antonio da Ponte’dir. Michelangelo ve Palladio ile aralarındaki ciddi rekabetten galip gelen olmuştur. Yerli halk tarafından övgüyle karşılansa da ayrı bir kesim ise kaba göründüğünü düşündükleri için köprüden hiç hoşlanmamıştır.

 

Khaju Köprüsü

Köprünün inşa emri 2. Abbas tarafından verilmiştir. 1667 yılında açılan bu köprünün asıl amacı insanların Zayandeh Nehri’ni geçebilmelerini sağlamaktı. Günümüzde bu köprü aynı zamanda baraj olarak da kullanılmaktadır. Köprü boyunca hala görülebilen resimler ve kiremit harmanları bulunmaktadır. Köprünün ortasına 2. Abbas ve saray mensuplarının manzarayı seyredebilmeleri için ayrı bir yapı inşa edilmiştir. Günümüzde burası sanat galerisi ve çayhane olarak hizmet vermektedir.

 

Shaharah Köprüsü

Yemen’de bulunan bu köprü iki dağı birleştirmek için 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu köprü yapılmadan önce yerel halk bir dağdan aşağı inerek ve sonra diğer dağa tırmanarak karşı tarafa geçebiliyordu.

 

Cendere Köprüsü

Bu köprü Türkiye’dedir. Roma imparatoru Septimius, eşi Julia ve çocukları Caracalla ve Geta onuruna inşa edilmiştir. Romalıların yaptığı en eski köprülerden olmasına ek olarak, ikinci en eski kemerli köprü olma özelliğini de taşımaktadır. Köprüde bulunan 4 sütundan bir tanesi eksiktir; kardeşine dair her şeyi yok etmek isteyen Caracalla, kardeşi Geta’ya ait olan sütunu yıktırmıştır.

 

Anji Köprüsü

Çin’de bulunan en eski köprüdür ve Milat’tan Sonra 605’te inşa edilmiştir. Zamanının en ileri teknikleriyle inşa edilen bu köprü en büyük kemere sahiptir. Bugüne kadar 10 sel felaketi, 8 savaş, sayısız deprem görmüş ancak sadece 9 kez onarılmıştır. Çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

 

Ponte Sant’Angelo

Roma İmparatoru Hadrianus tarafından Milat’tan Sonra 136’da inşa edilen bu köprü, en bilindik ve en güzel köprülerden biridir. Köprünün inşa edilmesindeki amaç, Hadrianus’un bütün Roma ile kendi anıt mezarı arasında bağlantı kurmak istemesidir. Köprüye 1668 yılında heykeltıraş Lorenzo Bernini tarafından, her biri İsa’nın çarmıha gerilişini sembolize eden 10 melek figürü ilave edilmiştir.

 

Tarr Steps

Yalnızca kaya kullanılarak inşa edilen bu köprünün ne zaman inşa edildiğine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yerel bir efsaneye göre, bu köprünün karşıya geçmeye cür’et eden herkesi öldürmeye yemin eden şeytan tarafından bizzat yapıldığına inanılıyor. Bu efsaneden yola çıkarak insanların karşı tarafa bir kedi gönderdiği ve kedinin birden buharlaştığı da yerel halkın inandığı bir başka efsane. Köprüdeki kayaların her biri numaralandırılmış ve herhangi bir şekilde suda sürüklenmeye başlarlarsa numaralarına göre tekrar yerlerine oturtuluyor.

 

Arkadiko Köprüsü

Milat’tan önce 1300-1200 yılları arasında inşa edildiğine inanılan bu köprü Yunanistan’da bulunmaktadır. Köprüyü ilginç kılan özelliği ise büyük kireç taşları kullanılarak yapılmış olması ve hiçbir yapıştırıcı maddenin kullanılmamış olmasıdır. Genellikle askeri amaç için ve savaş arabalarını çekmek için kullanılmıştır.

 

Kaynak (Listverse)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by ipoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Newton ve Yer Çekimi