in

Göz Sağlığınıza Yeteri Kadar Önem Veriyor musunuz ?

Gözlerimiz 5 duyu organımız olması dışında bana göre en önemli duyu organımız diyebilirim. Beynimiz ne kadar karmaşık bir organımız olarak gözükse de gözümüzde onun kadar karmaşıktır. Diğer organlarımıza gözlerimiz kadar maalesef ki dikkat etmiyor ve yeterli özeni göstermiyoruz. Bunun sebebi genel olarak hem ailede hem de okul da bu konuda yeteri kadar üzerinde durulmamasıdır.

Özetlemek gerekirse;

  • Anılarımızın %80’lik kısmı gördüklerimiz tarafından belirleniyor.
  • Dünyadaki görme sorunlarının %80’i önlenebilir hatta iyileştirebilir.
  • Öğrendiklerimizin %80’i görsel becerilerimize dayanarak daha kolay öğreniriz.

Peki gözümüzün sağlığı konusunda nelere dikkat edebiliriz ?

1- Uzun Süre Çıkarmadan Lens Kullanmak

Göz bakım uzmanları uzun süre uygun olmayan biçimde kullanılan lenslerin görme kaybına yada fazla göz kırpma gibi sorunlar yarabilir. Lensler kornea’nın üzerine yerleştirildiği için yeteri kadar hava alışını engelleyecektir. Ayrıca lensler düzenli olarak temizlenmedikleri taktirde mikrop üretebilirler.

2- Az Işıkta Bir Şey Okumak veya Yazı Yazmak

Kitap okumayı sevenler bilirler. Ne kadar az ışık olursa olsun o kitap yada o bölüm bitecek! Fakat maalesef ki buda iyi bir şey değil. Bir yandan kitap ile alakalı merakımız yada genel kültürümüz tavan yaparken diğer yandan gözlerimizi az ışıkta yorarak zarar veriyoruz.  Bu göz yorgunluğuna bağlı olarak göze herhangi bir hasar verdiğine dair çok az bilimsel kanıt olsa da biz yine de düşük ışıkta bir şeyler okuyup yazmaktan kaçınmalıyız.

3- Gözleri Ovuşturmak

Gözümüzün kaşındığı zaman yada sabah yataktan kalktığımızda gözlerimizi ovuşturma isteği gelecektir ama durun! Çünkü bu göz ovuşturması sırasında elinizdeki mikropların bir kısmı gözünüze geçme olasılığı var. Bunun haricinde göze fazla uygulanan baskılarda gözünüze zarar verme olasılığınız bile var.

4- Güneş Gözlüğü Kullanmak

Genelde çoğu insan tarz görünmek uğruna yapsa da aslında kaliteli camlı gözlükler güneşin zararlı ışınlarından gözümüzü koruduğu için tarz olmamızın yanında gözlerimize gelecek olan zararları da engellemiş oluruz. Tabi yine belirtmek gerekiyor “10 TL”‘ye alınan gözlükler değil. Onlarla camları kalitesiz olduğu için tarz yapacağım diye görme kaybı yaşayabilirsiniz.  (Yazardan Not : Starbucks’ta 2 hafta içmezseniz sizde o gözlüğü alabilirsiniz.)

5- Ucuz ve Son Kullanma Tarihi Olmayan Makyaj Malzemesi Kullanmak

Türkiye’de maalesef ki önce görünüşe önem veren ve gösterişi seven bir millet olduğumuz için sokakta karşılaştığımız kadınların %95’inde makyajlı görmemiz mümkün. Kadınların kendine bakması, güzel görünmek istemesi ve kendini makyaj yaparak iyi hissetmesi konusunda tabi ki bir sıkıntı olamaz. Herkesin kendi hür iradesi. Fakat kullanılan makyaj malzemeleri kalitesiz markalarsa gözünüze hatta cildinize kalıcı zararlar verebilir. Bu konuda uzmanlar kaliteli bilindik markaların ürünlerinin alınması ve son kullanma tarihi konusunda dikkat edilmesini öneriyor.

6- Havuzda Gözlüksüz Yüzmek

Havuzları şahsım adına genel olarak sevmesem de kışın yada yazın dahi olsa İstanbul’da yaşadığımızı düşündüğümüzde maalesef ki denize ulaşmak zor. Havuz konusunda da bildiğiniz üzere ki çoğu havuz buna dikkat etmese de hijyen ve havuzun temizlenmesi için klor ve çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar göz sağlığına direk olarak zararı vardır. Yeteri kadar temizlenmeyen havuzlarda ise direk olarak gözünüzden mikrop kapma olasılığınız yüksektir.

7- Tabi ki Sigara !

Sigara vücudun her yerine zarar vermekte üstüne yoktur. Bu konuda gözler de nasibini almaktadır. Sigaradaki ve sigara dumanındaki kimyasallar göz dokularına zarar verir ve görme kaybına neden olabilir. Bu konuda sigara içmiyorsak sigara içilen mekanlarda yada ortamlarda durmayarak kendimizi koruyabiliriz.

 

Gözümüz en başta da dediğim gibi benim için en azından en önemli organlardan biri olan gözü gereken özen ve kıymeti gerçekten bilmeliyiz. Her şeyde olduğu gibi kaybettikten sonra “keşke” dememek için dikkatli davranmalıyız.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Hafta Sonu Yapmak İstediğiniz Ama Yapmadığınız 10 Plan

Binlerce Kilometre 4 Dakikada Nasıl Geçer?