in

Gezegenin En Yüksek, En Hızlı ve En Virajlı Raylarını Keşfet

EN UZUN TAHTA : BEAST

YER : King’s Island, Ohio, ABD

Hız trenlerinin çoğunda yaşayacağın heyecanın süresi iki dakikayla sınırlıdır.Beast’te durum farklı.Beast’e binenler dört dakikadan uzun bir süre boyunca tepelerden kayıyor, tünellerden fırlıyor ve felis adı verilen kıvrımlı bir yolda spiraller çiziyor.Hız treninin 2243 kilometrelik toplam uzunluğu neredeyse 21 futbol sahasına eş değer.

EN KAVİSLİ ÇELİK : COLOSSUS

YER : Thorpe Park, Surrey, İngiltere

Colossus’a binenler 10 ayrı tepetaklak kavisten geçiyor.Bu, bir hız treninde bulunan en yüksek kavis sayısı.İki hayret verici sarmal viraj, bir dikey kavis ve rayların neredeyse birbirine geçtiği beş dönüş kalbinin deli gibi çarpmasına neden oluyor.Ardından tren yılan kafası şeklindeki kobra kavisinden fırlıyor.Her şeyin bittiğini düşündüğün anda da son dönemeç geliyor.Baş döndürücü diye buna denir !

EN HIZLI ÇELİK : FORMULA ROSSA

YER : Ferrari World, Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Tren saatte 733 kilometreye beş saniyeden kısa sürede çıkıyor.Kalkış sistemi jet uçaklarında kullanılan sisteme benziyor ve trene binenler gözlerini uçan kumlardan ve böceklerden korumak için gözlük takıyor.

EN UZUN ÇELİK : KINGDA KA

YER : Six Flags, New Jersey, ABD

Eğlence parkı Kingda Ka sayesinde hız trenleri gerçekten de yeni zirvelere ulaştı.Tren yaklaşık 140 metreden, yani 40 katlı bir binadan daha uzun, rekor bir yükseklikten aşağı kayıyor.

EN DİK ÇELİK : TAKABISHA

YER : Fuji-Q Highland, Fujiyoshida, Japonya

Bu tren gerçekten sarp yamaçları fethediyor.43 metrelik bir tepeyi tırmandıktan sonra yolcular bir hız trenindeki en dik bayırdan  aşağı burun üstü düşüyor.Raylar birden dik bir açı çizerek kıvrılıyor.Tren hafif eğilip düzelene kadar yolcular dümdüz aşağı devrilmek yerine içe doğru kıvrılıyor.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Niyanna

Henüz 19 yaşında, edebiyat bağımlısı, doğa hayranı, uzay meraklısı, şiirle nefes alır, kahveyle uyur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Hava Kirliliği Binlerce Kişiyi Öldürüyor

Dünya’nın İkizi : Venüs