in ,

Enver Şengül’ün ilk romanı çıktı.

Enver Şengül‘ün ilk romanı olan ve uzun süren bir emekle yazılan “Darüşşifa Delilik Mevsimi”çıktı. İnternet satış sitelerinde ve kitapçılarda okuyucusuyla buluşan romanın basımı Puslu Yayıncılık tarafından gerçekleştirildi ve arka kapak yazısını ise ünlü romancı Ahmet Ümit yazdı.

cd6a2d62-9d08-4b91-8697-25ac304a908d

Enver Şengül, Edirne Sultan II. Bayezid Darüşşifası’nda oluşturulan, Sağlık Müzesi’nde uzun yıllar yönetici olarak görev yaptığı süre boyunca elde ettiği birikimini nihayet tarihi bir romanla taçlandırıyor. Roman, bizleri Edirne’deki Osmanlı Sarayı’nın en şaşaalı günlerini yaşadığı 17. yüzyıla götürüyor. Osmanlı’nın ikinci payitahtı olan Edirne, sultanların da gözdesiydi. Birçok padişah gibi avcılığıyla ünlü Sultan 4.Mehmed Han da Edirne’yi çok sevmiş, payitaht İstanbul olmasına rağmen Devlet-i Aliyye’yi, üç nehrin birleştiği ve yeşil ormanlıklar içindeki Edirne’den yönetmişti. Yazar, o günlerin renkli bir hikâyesini sunuyor bizlere. Üç kıtanın yönetildiği Osmanlı Sarayı’nın ve günlerce süren büyük sünnet şenliklerindeki dillere destan eğlencelerin yanı sıra, tababet tarihinde önemli bir yeri olan ve akıl hastalarının musiki ile de tedavi edildiği Edirne Darüşşifası’nda yaşananları da akıcı bir dille ve belgelere dayanarak aktarıyor. Öyle ki; satırların arasında, o dönemdeki Edirne Sarayı ve anıtsal yapılarla bezeli Edirne sokaklarında, okurlarını bir zaman yolculuğuna çıkarmakla kalmıyor, Neyzen Destari’nin musiki ilmindeki ruha şifa olan nağmelerinin büyüsüne kapılarak, medresede eğitim gören Seydi Ali ve Müneccimbaşı Şeyh Ahmed Dede’yle birlikte, mısralar arasına ebced hesabıyla şifrelenmiş önemli sırların peşine düşürüyor. Ve Sinan ile Hacer’in hasta odalarında başlayan o imkânsız aşk hikâyesi de tıpkı romandaki sarmaşık gibi bizi sarıp sarmalıyor. Yoğun bir emekle yoğrulmuş bu kitabı, bir edebiyat kitabı olduğu kadar bir tarih çalışması olarak da okuyabilirsiniz.
-Ahmet Ümit-
(Tanıtım Bülteninden)

edirne

 

11 yıl boyunca yönetici olarak görev yaptığı ve şu an Sağlık Müzesi olarak hizmet veren Edirne Darüşşifası’nda 17.yy’da yaşananları romanlaştıran ve o dönemdeki darüşşifa, tıp medresesi ve Edirne’deki Osmanlı Sarayı’nda geçen olayları kaleme alan Enver Şengül, Ahmet Kutsi Tecer’in 1952 yılında yazdığı “Ağaç ile Sarmaşık” adlı şiirden ilham almış.

Romanda yer alan olaylar Osmanlı’nın kadim başkenti Edirne’de geçer. Osmanlı’nın en geniş sınırlara ulaştığı 17.yy. ın ikinci yarısı romanın geçtiği senelerdir. Bu tarihler aynı zamanda Edirne’deki Osmanlı Sarayının da  en büyük ve en ihtişamlı dönemlerinden birdir.
IMG_6805
Avcılığı ile ünlü, Sultan IV.Mehmed Han, imparatorluğu payitaht İstanbul’dan değil, av alanlarının bol olduğu Edirne’den yönetmektedir. Seferlerine buradan çıkmakta ve ecnebi sefirleri burada kabul etmektedir. Roman işte bu dönemlerdeki Edirne şehrini ve Edirne Sarayını belgelere dayanarak tüm teferruatıyla anlatır.
IMG_6786
Romanın asıl merkezi ise Edirne sarayına bir kilometre yakında bulunan  Sultan II.Bayezid tarafından yaptırılan Edirne Darrüşifası ve hemen bitişiğindeki tıp medresesidir. Zamanının çok yönlü hastanesi olan bu binada çeşitli dertlerin illetine tutulanlarla birlikte deliler de tedavi edilmekte ve tedavide musiki su sesi ve güzel kokular  kullanılmaktadır. Bu roman, darüşşifadaki hekim hasta ilişkilerini, musiki ile tedavi zamanlarını ve burada tedavi görmekte olan iki gencin hazin aşk  hikâyesin de anlatır.
IMG_6730
Öte yandan medresede öğrenim gören tıp talebesi Seydi Ali, bir gün sandıkta rastladığı tılsım kitabı ve bu kitabın arasından çıkan şiirde gizlenmiş olan şifreleri fark ederek müderris ve saray müneccimbaşısı ile birlikte imparatorluğun önemli bir sırrının peşine düşer.O dönemki Edirne şehrinin, mimari tasvirlerin, üç kıtanın yönetildiği Edirne Sarayı’nın,  sarayda düzenlenen büyük Edirne şenliğinin ve tababet tarihinde önemli bir yeri olan Edirne Darüşşifası’nın  anlatıldığı bu romanda ebced ve cifir hesapları ile şifrelenmiş gizemli sırların peşinde koşacak, ağaçla sarmaşığa dönüşen hazin bir aşk hikâyesinin acısını yüreğinizde duyacaksınız.
Enver Şengül Kimdir?
enverhoca
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde lisans, Sanat Tarihi Bölümü’nde ise yüksek lisans eğitimini tamamladı. Öğretmenlik, gazetecilik, halkla ilişkiler, müzecilik ve kütüphanecilik alanlarında görev yaptı. 2000 yılında atandığı Trakya Üniversitesi Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nin 11 yıl süreyle yöneticiliğini yürüttü. 1488 yılında kurulup yüzyıllar boyunca şifa dağıtan bir Osmanlı darüşşifasının düzenlenmesi ile oluşan bu müzeye dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden 2004 Yılı Avrupa Konseyi Avrupa Müze Ödülü’nün yanı sıra Avrupa Kültürel Miras Birliği En İyi Sunum Ödülü (2007) ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Yılın Başarı Ödülü’nü (2006) kazandırdı. Müzenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için büyük çabalar gösterdi. Yüksek lisans tezini, “Kültür Tarihinde Müzikle Tedavi ve Edirne Sultan II.Bayezid Darüşşifası” üzerine yaptı. Sağlık Müzesi’ndeki görevi süresince hem darüşşifa hem de Edirne tarihi konusunda araştırmalar yaptı, makaleler ve kitaplar yazdı. Bu güne kadar 6 kitabı yayınlandı. Darüşşifa Delilik Mevsimi yazarın ilk romanıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Star Wars Filminin Beklediğimizi Fragmanı Yayınlandı

Geleceğe Dönüş 2 Filmindeki Gelecek Dün Yaşandı Ama Marty McFly Gelmedi