in ,

En Yaygın 10 Fobi Arasından Senin Fobin Hangisi?

Benim hiç fobim yoktur demeyin, yüzlerce fobi çeşidi var ve bunlardan biri de mutlaka sizde var.

Bazen bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Örneğin bendeniz yeni bir fobim olduğunu keşfettim. Nasıl oldu da bu zamana fark etmemişim! Bende “Delik Fobisi” varmış!

Şimdi sizide şu listeye doğru alalım, arasından fobinizi seçip beğenip alın;

10. Tripofobi – Delik Fobisi

Bu fobi pek çok insana “Ne alaka ya?” etkisi oluşturur. Bu fobiye sahip insanların anlattıklarına göre sık delikli objelere baktıklarına panik atak geçiriyormuş gibi hissetiklerini, tansiyonlarının düştüğünü, ve sanki kusacakmış gibi hissetiklerini belirttiler. Mercan yüzeti, sünger delikleri, deri dokusu, kurumuş arı peteği bunlara örnek olabilir. Ama mesela beni bu örnekler değil de, internette Tripofobi diye arattığınızda karşınıza çıkan bu iğrenç delikli el fotoğrafı midemi bulandırıyor.

9. Aerofobi – Uçma Korkusu

Dünyadaki insanların 6.5%’sı bı fobiye sahiptir. Bu fobi yüzünden insanlar seyahat etmekten bile korkar olmuştur. Çünkü kişi kendisini bu alan dışına kaçamayacakmış gibi hissettiği için Klostrofobi ile birleşerek kişide panik atağa sebep olur. Ayrıca uçağın düşme korkusu, ölüm korkusu ile de çarpışabilir.

8. Misofobi – Mikrop korkusu

Mikroplara karşı duyulan aşırı hassasiyet, kişinin herhangi bir şeye temas etmesi halinde sürekli ellerini yıkamasına sebep olur. Evi dışında herhangi bir yerde yemek yemekten kaçınır, vücut salgılarından tiksinir. Bu fobi yüzünden sosyallikten bile uzak durabilirler. Bu fobinin ilerleyen kısımlarında kişi kendisini dünyadan tamamen izole edebilir.

7. Klostrofobi – Küçük alan korkusu

Dünyanın 5% – 7% civarında görülen bu fobide kişi küçük, sıkışık alanlarda kendisini kapana kısılmış gibi hisseder. Bu kısıtlanmış hissi sebebi ile kişi panik atağa doğru sürüklenir, nefes almakta dahi zorluk çeker. Asansöre binmekten özellikle çekinirler.

6. Astrafobi – Gökgürültüsü korkusu

Bu fobiye sahip olan kişiler, gök gürültüsüne şahit olduklarında kendilerini savunmasız hissederler ve psikolojik olarak ifşa olmuş gibi hisseder ve saklanma isteği duyarlar. Yetişkinlerde bu fobi daha hafif seviylerde görülürken, çocukluk yıllarda daha baskın görünür. Gökgürültüsünden doğanın en yırtıcı hayvanları bile ürperebilir.

5. Sinofobi – Köpek korkusu

Dünyanın 36%’ı bu fobi ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kadınlarda bu fobi daha yaygın olarak görünmektedir. Köpeklerin, korkularını koklayabildikleri düşüncesi ile yakınlarında geçerken hissedilme korkusu yüzünden daha çok panik yapabilirler. Kişi, köpeğin kendisine zarar vereceği düşüncesi sebebiyle asla dokunamaz. Sinofobi küçük yaşta başlar ve yetişkinliğe kadar ilerleyebilir.

4. Agorafobi – Kalabalık korkusu

Bu fobiye sahip kişiler, açık alanda, kalabalık yerlerde bulunmaktan çekinirler. Alışveriş merkezleri, sinemalar, konserler… Bu tip yerlerde bulunamazlar, panik atağa doğru sürüklenirler. Depresyon da bu fobinin sebep olduğu bir psikolojik etkendir.

3. Akrofobi – Yükseklik korkusu

Kişi kendisini yüksek bir yerdeyken düşüyormuş gibi hisseder. Panik olarak hareketleri kilitlenir. Çok yüksek bir yerden aşağıya doğru bakamadıkları gibi, bir sandalyenin üzerine çıkıp, inerken bile zorlanabilirler.

2. Ofidyofobi – Yılan korkusu

Bu bilinen en yaygın ikinci hayvanfobisidir. Dünyanın neredeyse üçte birini etkileyen bu fobide yılanların özellikle sokması sebebiyle zehirlenmekten korkarlar. Yılanın görünümünden de iğrenirler, bu yüzden doğa ile iç içe olmaktan çekinirler. Plastik oyuncaklarından bile tiksinebilirler.

1. Araknofobi – Örümcek korkusu

Bilinen en yaygı fobidir. Dünyanın 30.5% ‘i bu fobi ile başa çıkmaya çalışıyor. Görünümlerinden tiksinmeleri bir yana, zehirlenme korkusu sebebiyle de örümceklerden çekiniyorlar.

 Peki sizin fobiniz hangisi?

[playbuzz-item url=”///www.playbuzz.com/ecemue10/sizin-fobiniz-hangisi”]

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Çocuklar Mutlu Olsun Diye Onlara Dövme Yaptı

Yeni Doğan Prensleri İçin 108 Bin Ağaç Diken En Doğa Dostu Ülke