in

Emniyet Kemeri Takmak Önemli midir ?

Trafikteki belirli bir yaşın üzerindeki kaba tabirle kendilerini kaşarlanmış(tecrübeli) sürücü olarak adlandıran belirli bir yaşında üzerindeki sürücüler genelde ‘bana bir şey olmaz’ ‘Ben bu yolları gözüm kapalı giderim’ tabirleri kullandıkları için hayatını kurtabilecek olan emniyet kemerini maalesef kullanmıyorlar.

Bunun da tabiki sebepleri var. Üşengeçlik, artistlik ve ‘ben yolların ustasıyım’ gözüyle bakan insanlar.

Maalesefki durum böyle değil. Araca bindiğinizden itibaren kendinizi ve ailenizi düşünüyorsanız kontağı çevirmeden emniyet kemeri takmak zorundasınız. Gideceğiniz yer uzun kısa farketmez emniyet kemeri takılmalıdır. Türkiye’de 1986 yılında emniyet kemeri zorunlu hale getirildiyse de yeterli ve sık ceza uygulanmadığı için insanlar halen ihmal etmeye devam ediyor.

Kaza istatistikleri, emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 30 kilometre hızda oluşan bir kazada, arka koltuktaki yetişkin bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk bir güçle öne fırlatılmaktadır. Emniyet kemeri kullanılmadığında, bu durum yolcunun ölümü veya ağır yaralanmasıyla sonuçlanmasının dışında, ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olmaktadır.

Arka koltuktaki yolcuların tümünün kullanımına yetecek kadar kemer yoksa, en fazla kilolu yolcunun diğer yolculara en büyük zararı vereceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde, eğer üç yaşından küçük çocukların kullanabileceği çocuk koltuğu yoksa erişkinler için kullanılan kemerin çocuklar için sadece belden bağlamalı olarak kullanılması gerekmektedir.

emniyet-kemeri-2

Hamile kadınlar için kemer kullanmak rahatsızlık verse bile, anne ve bebeğin güvenliği için çok önemlidir. Alt kuşak, kalçalar hizasından ve bebeğin altından, çapraz kuşak da göğüslerin arasından ve bebeğin çevresinden dolaştırılmalıdır.

Söylemeden de geçmek istemiyorum ama 13-14 yaşından küçük çocuklarınızı ön koltuğa oturtmayın. Bebekleriniz kucağınızda ön koltukta seyahat etmeyin.

Bu tip sebeplerden dolayı lütfen kendiniz ve sevdikleriniz için şöför dahil araç içerisindeki bütün herkesin emniyet kemeri takması konusunda ısrarcı olun.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Akın T.

Bir şeylere sıkı sıkıya tutunmayın. Sahip olduğunuz şeylere, “evrenin” size geçici olarak emanet ettiği şeyler gözüyle bakın-bütün her şeyi sizden her an geri alabileceği aklınızda olsun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Tek Başına Takılmayı Seven İçe Dönük İnsanlar Daha Başarılı Oluyor

Amerika’da Bulaşıkçılık Yaparak 7 Gemi Satın Alan Çılgın Türk