Emniyet Kemeri Takmak Önemli midir ?


Trafikteki belirli bir yaşın üzerindeki kaba tabirle kendilerini kaşarlanmış(tecrübeli) sürücü olarak adlandıran belirli bir yaşında üzerindeki sürücüler genelde ‘bana bir şey olmaz’ ‘Ben bu yolları gözüm kapalı giderim’ tabirleri kullandıkları için hayatını kurtabilecek olan emniyet kemerini maalesef kullanmıyorlar.

Bunun da tabiki sebepleri var. Üşengeçlik, artistlik ve ‘ben yolların ustasıyım’ gözüyle bakan insanlar.

Maalesefki durum böyle değil. Araca bindiğinizden itibaren kendinizi ve ailenizi düşünüyorsanız kontağı çevirmeden emniyet kemeri takmak zorundasınız. Gideceğiniz yer uzun kısa farketmez emniyet kemeri takılmalıdır. Türkiye’de 1986 yılında emniyet kemeri zorunlu hale getirildiyse de yeterli ve sık ceza uygulanmadığı için insanlar halen ihmal etmeye devam ediyor.

Kaza istatistikleri, emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 30 kilometre hızda oluşan bir kazada, arka koltuktaki yetişkin bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk bir güçle öne fırlatılmaktadır. Emniyet kemeri kullanılmadığında, bu durum yolcunun ölümü veya ağır yaralanmasıyla sonuçlanmasının dışında, ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olmaktadır.

Arka koltuktaki yolcuların tümünün kullanımına yetecek kadar kemer yoksa, en fazla kilolu yolcunun diğer yolculara en büyük zararı vereceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde, eğer üç yaşından küçük çocukların kullanabileceği çocuk koltuğu yoksa erişkinler için kullanılan kemerin çocuklar için sadece belden bağlamalı olarak kullanılması gerekmektedir.

emniyet-kemeri-2

Hamile kadınlar için kemer kullanmak rahatsızlık verse bile, anne ve bebeğin güvenliği için çok önemlidir. Alt kuşak, kalçalar hizasından ve bebeğin altından, çapraz kuşak da göğüslerin arasından ve bebeğin çevresinden dolaştırılmalıdır.

Söylemeden de geçmek istemiyorum ama 13-14 yaşından küçük çocuklarınızı ön koltuğa oturtmayın. Bebekleriniz kucağınızda ön koltukta seyahat etmeyin.

Bu tip sebeplerden dolayı lütfen kendiniz ve sevdikleriniz için şöför dahil araç içerisindeki bütün herkesin emniyet kemeri takması konusunda ısrarcı olun.

Bi' Tepki Ver Bakalım
Çok Fena Çok Fena
0
Çok Fena
Nasıl Ya? Nasıl Ya?
0
Nasıl Ya?
Iyyy Iyyy
0
Iyyy
Komik Komik
0
Komik
Süpper Süpper
0
Süpper
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Budur Budur
0
Budur

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hesabın Yok mu?
Kayıt Ol

Şifreni Sıfırla

Back to
Giriş Yap

Kayıt Ol

Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Image