in , ,

Einstein’ı 8 Maddeyle Daha Yakından Tanıyalım

İzafiyet teorisi ile bilim dünyasında büyük gelişmelere ön ayak olan Albert Einstein, bilim insanı olmasının yanı sıra, barış yanlısı karakteri ve yurttaşlık hakları hareketlerini desteklemesiyle de tanınıyordu. Ancak hakkında bazı bilgiler var ki çok kimse tarafından bilinmiyor.  

Einstein matematikte bir türlü başarılı olamadığına dair çıkan haberleri, “Diferansiyel hesap ve integral konularında uzmanlaştığımda henüz 15 yaşında bile değildim” diye cevaplamıştı.

albert-einstein-1165218_960_720

 

1980’lerin sonuna doğru özel notlarını inceleyen biyografi yazarları, Einstein’ın bir de kızı olduğunu keşfetti. Einstein’ın, eşi Mileva Maric’ten iki oğlu vardı ve evliliklerinden bir yıl sonra Mileva Maric bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Einstein, bu konuda hiçbir zaman konuşmadı.

GettyImages-463909627-E

 

Akademik kariyer yapabilmesi 9 senesini aldı. Özel görelilik kuramı ile akademik hayata adım attı.

einstein-67711_960_720

 

Eşi Mileva Maric’ten boşanan Einstein nafakaya ek olarak Nobel Ödülü’nden alacağı parayı da eşine vereceğine söz verdi (bu sözü verdiğinde henüz ödülü kazanmamıştı). 

albert-einstein-1144965_960_720

 

Yıllarca FBI tarafından izlendi. Pasifist oluşu, insani haklar ve sol kanata yakın duruşu sebebiyle telefon konuşmaları ve postaları takibe alındı, Sovyet ajanı olabileceği yönündeki şüpheler nedeniyle çöpleri bile arandı. Einstein 1955 yılında öldüğünde, FBI’ın elinde kendisi hakkında 1800 sayfalık bir dosya vardı.  

GettyImages-548865165-E

 

Nükleer silahsızlanma taraftarı olan Einstein, hiçbir zaman aktif olarak atom bombası ile ilgili çalışmalar yapmamış olmasına rağmen, Hiroşima ve Nagazaki saldırılarında ufak da olsa payı bulunduğu için duyduğu pişmanlığı daima dile getirmişti. 

atomic-bomb-398277_960_720

 

İsrail hükümeti başkan olması için Einstein’a teklif götürmüştü. Einstein ise “Bütün hayatım boyunca objektif bilimlerle uğraştım, bu yüzden insanlarla ve resmi görevlerle uğraşmak için gerekli olan yetenek ve tecrübelere sahip değilim” diyerek teklifi reddetmişti.

albert-einstein-1167031_960_720

 

Ölümünden sonra Einstein’ın beyni “çalınmıştır”. Otopsisini yapan patoloji uzmanı Thomas Harvey, Einstein’ın beynini almış ve bu dehanın ardındaki sırları keşfetmek amacıyla saklamıştır. Einstein’ın oğlundan zoraki aldığı onayla, beyni parçalara bölerek çeşitli bilim insanlarına göndermiştir. Einstein’ın, matematiksel ve mekansal beceriyi yöneten yan loblarında olağandışı kıvrımları olduğunu söyleyen takım haricinde, hakkındaki diğer bilimsel çalışmalara şüpheli gözle bakılmıştır.

Scientist Albert Einstein wearing old sweat shirt, sitting with page of equations in home library .  (Photo by Alfred Eisenstaedt/Pix Inc./The LIFE Picture Collection/Getty Images)
Scientist Albert Einstein wearing old sweat shirt, sitting with page of equations in home library . (Photo by Alfred Eisenstaedt/Pix Inc./The LIFE Picture Collection/Getty Images)

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by ipoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Tayland’daki Hortum Felaketi Anısına Yapılan Ürkütücü Tabiat Ana Heykeli

Instagramda Resimleri Artık Taslağa Kaydedebilirsiniz