in

Efsane Haline Gelen 6 Batıl İnanç Boş Çıktı !

Soğuk, rüzgarlı bir gecede yolda tek başına yürüyorsun.Birdenbire bir merdivenin altından geçtiğini fark ediyorsun.Korku içinde koşmaya başlıyorsun ve önünden kara bir kedi geçiyor.Aniden aklın başına geliyor : Günlerden cuma, hem de ayın 13’ü ! Yoksa lanetledin mi ?

Bazı insanlar açıklayamadıkları olayları batıl inançlara bağlar.Çoğu zaman da bir şeyler ters gittiğinde nedenlerini hemen batıl inançlarla açıklar.Haluk Amca’nın evi mi yandı ? Mutlaka evinin yanmaz bir malzemeden yapıldığını söyledikten sonra tahtaya vurmayı unutmuştur ! Peki ama bu inançların kaynağı ne ve insanlar buna neden inanıyor ?

Ayna Kırmak Uğursuzluk Getirir

xfft16_mf2388037-570d29e8.Jpeg.pagespeed.ic.1uXXDRTVcl

Nereden Geliyor ? : İnsanlar eskiden aynadaki yansımalarının aslında ruhları olduğuna inanırdı.Dolayısıyla ayna kırdığında, ruhunu da kırıyor yani kaybediyordun !

Neden Saçma ? : Aynada gördüğün ruhun değil ışıktır ! ” Aynaya baktığında gördüğün şey, aslında aynaya yansıyan ışıktır” diyor Lou Bloomfield, İşler Nasıl Yürür : Gündelik Yaşamda Fizik ( How Things Work: The Physics of Everyday ) kitabının yazarı.Bir aynanın önünde durduğunda, bedeninden yansıyan ışık aynanın yüzeyine düşer.Bu yüzden yansımanı görürsün.

Tahtaya Vurmak Seni Nazardan Korur

0_sorte8

Nereden Geliyor ? : İnsanlar tanrıların ağaçların içinde yaşadığına inanırdı.Bu inanışa göre bir iyilik istediğinde tahtaya vurursan ağaç tanrıları sana yardım ederdi.

Neden Saçma ? : Doğaüstü güçlerin ağaç içinde yaşamadığını biliyorsun.Ama tabii ki ağaçların içinde yaşayan canlılar da var.Onların gürültüsü insanları yanlış yönlendirmiş olabilir.Bilim adamları ” Ağaçların içinde pek çok gürültücü böcek yaşar” diyor. ” Örneğin çam kemiren böceğin larvası tahtayı kemirirken çok ses çıkarır ” .

Ayın 13’üne Denk Gelen Cuma Günleri Başına Pek Çok Terslik Gelir

5645bddb18c7735584ddaa00

Nereden Geliyor ? : Bir İskandinav efsanesine göre 12 tanrının düzenlediği bir parti, ölüm saçan 13’üncü bir tanrı tarafından bozulur.Böylece 13 uğursuz sayı kabul edilir, üstelik cuma günü de İskandinav tanrıçası Freya için özeldir.Sonuç : Cuma günü Freya’yı rahatsız etmemek gerekir ! ”

Neden Saçma ? : Birçok kültürde 13’ün iyi bir sayı olduğuna inanılır.Örneğin bazı Çinliler okunuşu ” hayatta kalmalısın” cümlesine benzediği için bu sayının uğur getirdiğini düşünürler.Teknik açıdan imkansız olsa da yurt dışındaki birçok binanın 13.katı yoktur! ( Asansörde sayılar 12’den 14’e atlar ) ” Bu tür binalarda 14’üncü kat aslında 13’üncü kattır ” diyor bir turizmci.” Ve bu katlar asla diğer katlardan daha fazla sorun çıkarmaz ”.

Merdivenin Altından Geçmek Kötü Şans Getirir

Merdiven-Altından-Geçmek-Dedikleri

Nereden Geliyor ? : Eski dönemlerde insanlar üçgenlerin kutsal olduğuna inanırdı.Bir üçgenin içinden geçmek ( bu durumda merdiven ve zemin, bir üçgen oluşturuyor ) iyi güçleri kırabilir ve kötü güçlerin etkili olmasına yol açabilirdi.

Neden Saçma ? : Üçgenler kutsal değildir.Sadece aynı sırada olmayan üç noktanın birleşmesinden oluşur.Aslına bakarsan profesör Albert L. Vitter gibi matematik uzmanları dikdörtgen şekillerin – kapı gibi – iki üçgen formundan oluştuğunu düşünüyor. ( Bir kapının köşesinden çaprazdaki köşesine bir çizgi çizdiğini düşün. ) Bu da demektir ki bir kapıdan geçerken aslında iki üçgenin içinden geçiyorsun ve başına kötü bir şey gelmiyor. ( Ama yine de merdiven altından geçme, kafana bir şey düşebilir ! 🙂 )

Kuzgunlar Ölüm Habercisidir

kuzgunlar-hakkinda-12-sasirtici-bilgi_780x439

Nereden Geliyor ? :  Kuzgunlar leş yiyicidir, dolayısıyla çoğunlukla mezarlık ve savaş alanları gibi ceset bulabilecekleri yerlerde görülür.Bu yüzden insanlar bu kuşu ölüm habercisi ilan etmiş !

Neden Saçma ? : Kuzgun gören insanların talihi dönebilir.Okyanusa açılan Vikingler kafesteki kuzgunları serbest bırakır ve karaya kadar onları izlerdi.Kuşlar geri dönerse, onlar da karanın hala uzakta olduğunu anlardı.Ayrıca evcil kuzgunlar dost canlısıdır.Bir evcil kuzgun sahibi, ” Yavru köpekler gibi davranırlar” diyor.” Kucağına oturur, başlarını kaşımana izin verir ve seninle oyunlar oynarlar! ”

Sol Omzunun Üzerinden Tuz Serpmek Kötülükleri Def Eder

417973

Nereden Geliyor ? : Buzdolabı icat edilmeden önce yiyecekler bozulmasın diye tuz kullanılırdı.Dolayısıyla tuz çok değerliydi.İnsanlar yanlışlıkla tuzu döktüklerinde kötü ruhların onu çalmaya çalışacağından korkardı.Bu yüzden sol omuzlarının üzerinden tuz serperlerdi ki, tuz onu çalmaya çalışan iblislerin gözüne kaçsın !

Neden Saçma ? : İblis diye bir şey var olsa bile, gözüne tuz dökmek onu asla durdurmaz, en azından uzun süre için ! Aslında gözü mikroplardan korumak için göz yaşında doğal olarak tuz bulunur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bilmen Gerekmeyen 6 Garip Gerçek

Bir Beklerken Beş Doğuran Anne ve On Kişilik Ailesine Destek Yağıyor