in

Dünyanın En Uzun Trekking Yolları

“Tabiat aşkı, insanın ümitlerini boşa çıkarmayan yegane aşktır.” demiş Balzac.

İnsanın ruhunu dinlendiren, benliğini, ruhunu yeniden bir araya getiren tek şey doğadır. Huzurdur.

Size huzuru sonsuz kaynağından içinize çekebileceğiniz en harika macera yollarını sunuyoruz. Sırt çantanızı hazırlayın, elektronik eşyalarınızı atın. Yol boyunca size huzur verecek bir kitap ve gerekli malzemelerini alıp yola çıkmaya hazırlanın.

Dünyanın dört bir yanından en uzun doğa ile iç içe yürüyüş yolları, ama önce biraz yakından, Türkiye’den başlayalım. Fethiye ile yola çıkıp Himalayalar’a kadar uzanalım;

Likya Yolu – 500 Km- 1 Ay

likya-yolu-bilmiyorsan

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotasıtır.

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai,Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunur.

Lübnan Dağı Yolu – 470 km – 26 Gün

lubnan-yolu-bilmiyorsan

Lübnan Dağı Yolu; Lübnan’ı kuzey-güney istikametinde, Lübnan Sıradağları üzerinden boydan boya geçen 470 km.lik bir yürüyüş yoludur. Kuzey’de Andqet‘ten başlar ve güneyde Marjaayoun’da sona erer.

Yol boyunca 75 köy ve kasabadan geçilir. Yol üzerinde köylerde de konaklama yapmak mümkündür.

Arktik Enlem Yolu – 170 Km – 14 Gün (Grönland)

arktik-yolu-bilmiyorsan

Arctic Circle Trail, Grönland’ın batısında  Kangerlussuaq ve Sisimiut kentlerini birbirine bağlayan, Arktik enlem üzerinde ki 170 km. lik bir doğa yürüyüş yolu.

Yol üzerinde,  aralarında ki mesafe 11-22 km. arasında değişen 7 kulübe mevcut. Kulübelerin en küçüğü 4 kişilik ve yürüyüşçüler için ücretsiz. İçinde yatak, soba, gazyağı vs. bulunuyor. Ancak  geldiğinizde dolu bulma ihtimaliniz var. Bu nedenle mutlaka yanınızda iyi bir çadır bulunmalı.

Güney Batı Sahil Yolu – 1014 Km – 38 Gün (İngiltere)

guney-bati-ingiltere-bilmiyorsan

1978 yılında tamamlanarak hizmete giren ve Britanya‘nın en  uzun yürüyüş yolu olan ”Güney Batı Sahil Yolu” dünyanın en iyi yürüyüş yollarından biri kabul edilmektedir. Çünkü gerek jeolojik yapısı, gerekse milli parkları ve dünya mirası kabul edilen bölgeleri, bu yürüyüş yolunu gerçekten dünyanın en önemli yollarından biri haline getiriyor.

 

Trans Kanada Yolu – 24000 Km – 500 Gün

trans-kanada-yolu-bilmiyorsan

En uzun yürüyüş yolu olacak olan Atlantik’ten Pasifik’ uzanan tümKuzey Kanadayı kat ettiren bu yolun adı ”Trans Canada Trail”  ancak  2017 yılında tamamlanması planlanıyor.  Mesafesi  tam 24.000 km. olacak.Şu anda yolun % 75(17.000 km.) tamamlanarak kullanıma açılmış durumda ve geri kalan % 25’i için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Trans Canada Trail, yaklaşık 500 yürüyüş yolunun birbirine bağlanması suretiyle oluşturulmakta ve Kanada’nın 3 bölgesi ve 10 eyaletinden geçmektedir. Yolu sadece yürüyerek değil, bisiklet, at, kano ve kayak ile de geçmek mümkün. Yol aşağıda görülen şekilde işaretlenmektedir.

 

Büyük İtalya Yolu – 6166 Km – 350 Gün

buyuk-italya-yolu

Sentiero İtalia, İtalya’yı kuzeyden güneye boydan boya geçen ve Sicilya Adası ile Sardunya Adasında da devam eden 6.166 km. lik bir doğa yürüyüş yoludur. Ortalama yürüme süresi 350 gündür.

Pasifik Yürüyüşü – 4286 – 180 Gün (Amerika)

pasifik-yolu-bilmiyorsan

Pasific Crest Trail,  ABD’nin batısında, Meksika sınırından Kanada sınırına kadar uzanan 4286 km’lik bir yürüyüş yoludur .California, Oregon ve Washington olmak üzere 3 eyaletten geçer.

En yüksek yeri 4009 metre yükseklikle Sierra Nevada dağlarında ki Forester Geçididir.

Amerikan Keşfi Yolu – 10994 Km – 6 Ay

amerikan-kesfi-yolu

ABD’ni doğu-batı istikametinde, Atlantik sahilinden, Pasifik sahiline boydan boya kateden American Discovery Trail‘dir. Mesafesi sıkı durun 10.944 km. dir.

American Discovery Trail, yürüyüş yolu olması yanında, araba, bisiklet, at ile de katedebileceğiniz tam anlamı ile bir macera yoludur.

Büyük Himalaya Turu – 8000 Km – 100 Gün

buyuk-himalaya-turu-bilmiyorsan

Rota, 8.000 metrelik Kanchengjunga, Makalu, Everest, Manaslu ve Annapurna dağlarından geçer. Ortalama irtifa 3.000-5.000 metre arasıdır.

Nepal bölümü, Yüksek ve Alçak rota olarak iki farklı ana rotadan oluşur.

Yüksek rota yaklaşık 1700 km. dir ve 6.146 metre irtifaya kadar çıkar. Teknik dağcılık ekipmanı ve tecrübesi gerektirir. Yürüyüş süresi ortalama 150 gündür. Rota Kanchenjunga ana kampından başlar, Nepal-Tibet sınırında Hilsa‘da biter.

Alçak rota 1500 km.uzunluğunda ve 2.000 metre ortalama irtifadadır. Ancak 4519 metreye kadar da çıkar. Esas olarak Himalaya’da ki yerli halkın yaşamını görebileceğiniz kültürel bir rotadır. Köylerde gecelemek mümkündür.

Kaynak: Doğaya Kaçış

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Ecem Ü.

Hayallerinde yükseklere tırmanmak için asansör bekleyenlerden misiniz?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

App Store’da Bu Haftanın Ücretsiz Uygulaması Space Marshals

Dünyanın En Çirkin Köpeği Yarışmasının Birincisi Quasi Modo