in , ,

Dünya’daki En Gizemli Beş Yer

Hayatın kuralıdır, bir şeyi çok çok merak ediyorsak ortada bir yasak vardır 🙂 Gezgin turistler için de girilmesi yasak olan bölgeler çok ilgi çekici olabiliyor. Ancak giriş yasağı olduğu için edinilen bilgiler sadece özet halinde oluyor. İşte dünya üzerinde girilmesi yasak olan ve çok fazla bilgi sahibi olmadığımız 5 bölge…

 

1.Svalbard Küresel Tohum Deposu (Svalbard Global Seed Vault), Norveç

Büyük doğal afetlerle sürekli değişen bir dünya hayal edin. Dünya nüfusu harap olmuş, altyapı çökmüş, besin kaynaklarının büyük bir kısmı yok olmuş. Hayatta kalmayı başaran tek kişinin de tek bir amacı var: yeniden inşa etmek… Hollywood vari bir filmin içinde olsaydık, bu kişi muhtemelen insanlığın küresel besin krizi önündeki son çare olarak Küresel Tohum Deposu’na giderdi.

Norveç’te adalar bölgesinde, Kuzey Yarım Küre’ye oldukça yakın konumda bulunan bu depo, çok ciddi korunan bir tohum bankası. Şubat 2008’de açılan bu deponun amacı küresel bir faciaya karşı dünyadaki mahsulatı korumak. Dünya’nın çeşitli yerlerinden getirilen 250 milyon ekin, nemden zarar görmemesi için burada özel paketlerde muhafaza ediliyor.

Bu bölgenin önem arz etmesinin başka coğrafi sebepleri de var. Mesela, donmuş toprağı ve deniz seviyesinden 130 metre yukarıda bulunması da küresel ısınma sonucu buzullar erise bile tohumların güvende olmasını sağlayacak. Yani bu tohumlar binlerce yıl olmasa bile yüzlerce yıl boyunca güven içinde saklanabilecek. Bu kadar önemli bir bölgeye de atanmış araştırmacı ya da bitki ıslahçısı olmadığınız müddetçe girmenize izin verilmiyor.

 

2.Ni’ihau Adası, Hawai

Hawai’deki en küçük ada. Palmiye ağaçları, nesli tükenmekte olan hayvanları ve hiç gelmeyen turistleriyle meşhur. Çünkü burası da yasak bölge. Hawai Kralı Kamehameha tarafından 1863 yılında Robinson Ailesi’ne satılan bu ada, 1915 yılından beri ziyaretçilere kapalı. Yaklaşık olarak 130 kişinin yaşadığı bu adada, kira yok, altyapı yok, telefon yok, su tesisatı yok. Ulaşımda at ve bisiklet kullanılıyor, elektrik için ise güneş enerjisi. Besinler hemen yakındaki Kaua’i’den geliyor. Çocuklar da okula gitmek için her gün kanoyla Kaua’i’ye gidiyor.

Ada o kadar korunaklı ki 1944 yılında Amerika Başkanı Franklin Roosevelt, burayı Birleşmiş Milletler’in olası karargahı olarak düşünmüştü. Günümüzde ada sakinlerinden davet almadıkça hiç kimse adayı ziyaret edemiyor.

 

3.RAF Menwith Hill (Royal Air Force Menwith Hill), İngiltere

Burası dünya üzerindeki en büyük elektronik gözlem istasyonu. Burada, ABD ve İngiltere için istihbarat bilgisi toplanıyor. İstasyon 1954 yılında Sovyetler’in Soğuk Savaş döneminde iletişim bilgilerini izlemek için kurulmuştu. Günümüzde nasıl kullanıldığına dair net bilgiler yok ancak uluslararası terör hareketleri ve uyuşturucu ticaretlerini izlemek için ve Amerikan uyduları için yer istasyonu olarak kullanıldığı biliniyor. Bu bölgeye sadece Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı ve ECHELON üyeleri girebiliyor.

 

4.Vatikan’ın Gizli Arşivleri

Dünya üzerindeki belkide en gizli kütüphaneden bahsediyoruz. 8. yüzyıldan itibaren bütün Papaların kişisel bilgilerini içeren arşivler burada saklanıyor. 1881 yılından itibaren dışarıya kapatılmış bu kütüphanede kilitli olarak saklanan arşivlere ulaşmak, uzun ve meşakkatli bir başvuru süreci gerektiriyor. Sadece ehil akademisyenler giriş kartı almak için başvurabiliyor. Bu süre zarfında kişisel bilgiler, araştırmanın amacı ve referans mektubu ulaştırmak gerekiyor. 85 km uzunluğundaki raflarda 35000’den fazla doküman bulunuyor.

 

5.51.Bölge (Area 51), Nevada 

51. Bölge terimi ilk olarak Vietnam Savaşı sırasında CIA belgelerinde kullanılmış. Askeri üs ve uçak pisti olarak kullanılan bu bölgede çok gizli devlet sırları saklanıyor. Bölgeye dair bilgiler sadece komplo teorilerinden ibaret.

 

Kaynak (BBC)

 

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by ipoy

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Sevgililer Gününün Tasarruflu Olanı Makbuldür

Soğuklarda İçinizi Isıtacak Çok Lezzetli Sıcak İçecek Tarifleri