in ,

Dünya Üzerinde Tam Olarak Keşfedilmemiş 10 Bölge

4,5 milyar yaşında olan Dünyamızda ki insanlığın yaşı sadece 190.000 yıl öncesine dayanıyor. İnsanlık ne kadar eskise de Dünya gizemini korumaya devam ediyor. Teknoloji hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak insanların keşifleri artıyor. Ancak yeryüzünde hala insanlığın tam olarak keşfedemediği yerler var.

1- Amazon Yağmur Ormanları

kesfedilmemis-bolgeler-amazon

Amazon Ormanları içerisinde 40.000 ağaç çeşidi, 2.000 kuş çeşidi ve memeli hayvan, 2.200 balık çeşidi ile 128,843 çeşit omurgasız hayvan bulunur ve bu nedenle dünya üzerinde en fazla türe sahip olan ormandır. Ancak 5,5 milyon kilometre karelik alanda insanoğlunun ayak basmadığı bölgeler mevcut.

 

2- Namibya

kesfedilmemis-bolgeler-namibya

Namibya, Afrika’ nın nüfus yoğunluğu olan bir ülkesi. Gizli güzellikleri ile insanı büyüleyen Namibya’ nın toprakları çok katı kurallarla korunuyor. Bu yüzden keşfedilmemiş birçok bölge bulunuyor. Bunlardan en gizemli olan yer ise Kalahari Çölü.

 

3- Grönland Buz Tabakası

kesfedilmemis-bolgeler-gronland

Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki Grönland, 2,2 kilometre kare ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsü. Adanın %80′ i buz. 3 kilometre kalınlığındaki buz tabakası insanlığın bu bölgeyi araştırmasını imkansız kılıyor.

 

4- Tristan da Cunha Adası

kesfedilmemis-bolgeler-ada

Tristan da Cunha, dünyanın üzerinde yerleşim olan karaya en uzak adasıdır. 1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından keşfedilmiştir. Nüfusu 275 kişidir. Dünyanın en ıssız bölgelerinden birisidir. Aktif volkanik ada da sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastane, 1 postahane, 1 müze, 1 pastane, 1 yüzme havuzu var.

 

5- Mariana Çukuru

kesfedilmemis-bolgeler-mariana

Dünya da en az keşfedilmiş ve Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır.  Yapılan son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994 metredir. Suyun içine atılan 1 kilogram kütleli metalin tabana ulaşması, yaklaşık olarak 1 saat sürer.

 

6- Gangkhar Puensum Dağı

kesfedilmemis-bolgeler-dag

Gangkhar Puensum, Butan’da bulunan en yüksek dağdır. 7.570 metrelik yüksekliği ve 2.990 metrenin üzerindeki çıkıntısı ile dünyadaki en yüksek tırmanılmamış dağdır.

 

 

7- Antartika

kesfedilmemis-bolgeler-antartika

Güney kutbu üzerindeki devasa buz kütlesi dünyanın en az keşfedilmiş yerlerinden birisi. Afrika ve Okyanusya’nın güneyinde olan ve içinde ülke bulunmayan tek kıta. Dünyanın en kurak yeridir, kıtanın bazı yerlerine 2 milyon sene yağmur yağmamıştır.

 

8- Kolombiya’nın Kuzey Dağları (Sierra Nevada de Santa Marta)

Doğal hayatı koruma altına alınan 10 bölgeden birisidir.

kesfedilmemis-bolgeler-dag-2

 

9- Papua Yeni Ginekesfedilmemis-bolgeler-papua

Son derece engebeli bir arazi yapısı olan bölgede insanoğlunun ayak basmadığı yerler bulunuyor.

 

10- Sibirya (Kamçatka Yarımadası)

kesfedilmemis-bolgeler-ad-2

Sert iklimi sebebiyle insanoğlu tarafından keşfedilmemiş nadir bölgelerden birisidir. Üzerinde bazıları sönmüş durumda olan kırka yakın yanardağ vardır.

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Stafilokok Bakterisi Nedir?

Kendisine Kitap Okuyan Çocukların Saçlarını Bedavaya Kesen Berber