in

Duman İle Haberleşme Nasıl Yapılırdı?

Red Kit çizgi filminden aşina olduğumuz dumanla haberleşmenin detaylarını araştırdık.

dumanla_haberlesme_2

Cep telefonumuzun olmadığı zamanları ve onsuz ne yaptığımızı bile hatırlamadığımız zamanlardan çook geriye gidiyoruz. Tarihini tam olarak bilemediğimiz dumanla haberleşmeyi ilk olarak Kızılderililer ve Çinliler dumanla kullanmışlar. Kızılderililer,  taştan kaselerin içerisinde ateş yakar ve duman örtüsü ile haberleşirlerdi. Çinliler ise Çin Seddi kulelerininden dumanla haberleşme yapılmış.

dumanla_haberlesme_1

Maksimum iletişimi sağlamak için yüksek tepelerden dumanla haberleşirlerdi. Gönderilen mesaj /bilgi oldukça sınırlıydı. Deşifre edilebilecek herhangi bir standartları yoktu. Her kabilenin duman okuyucunun tercüme ettiği mesajlar gönderilirdi.

Sıklıkla saldırı uyarılarının içeren mesajlar yükselirmiş gökyüzüne. Bir duman, “uyarı” , İki duman”sorun çözüldü”, üç duman bulutu  ise “gerçekten çok ciddi bir sorun var.” yada ” büyük bir tehlike var” anlamını taşımaktaydı.

dumanla_haberlesme_4

Dumanla haberleşme, günümüzde halen kullanılır. Vatikan’ da yeni Papa seçilirken bunu göstermek için ateş yakılıp duman çıkarılır. Bacadan çıkan siyah duman hala Papa’ nın seçimi yapılamadığını, beyaz duman ise Yeni Papa seçildi anlamına geliyor.

dumanla_haberlesme_5

What do you think?


Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43

Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /home/u7404578/public_html/wp-content/plugins/snax/includes/votes/template.php on line 43
0 points
Upvote Downvote

Written by Didem

Alice: Hangi yoldan gideyim?
Tavşan: Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok...!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

0 Yorum

Çindeki İnsanların Garip Evcil Hayvan Anlayışı

XXL Bayanlar L Beden Kıyafetleri Giyerse